ÇAJI DHE KAFJA NË SHTATZANI/ Ja si ndikojnë tek fëmija – AlpeGossip
ÇAJI DHE KAFJA NË SHTATZANI/ Ja si ndikojnë tek fëmija

ÇAJI DHE KAFJA NË SHTATZANI/ Ja si ndikojnë tek fëmija

Çdo ditë, mëlçia kursen jetën tuaj. Si organi i dytë më i madh në trupin tuaj (pas lëkurës), mëlçia juaj punon pa u lodhur për t’ju mbajtur të shëndetshëm duke kryer një koleksion mahnitës të detyrave.

Ajo filtron çdo gjë që ju hani dhe pini, ndihmon në nxjerrjen e toksinave në mënyrë të sigurtë jashtë trupit, rregullon nivelet e sheqerit në gjak, ruan sheqer shtesë në formën e glikogjenit dhe konverton karbohidratet shtesë.

Fatkeqësisht, ajo nuk mbetet e paprekshme. Edhe ky organ i shquar mund të jetë tepër i rënduar nga sulmet e toksikantëve aq të zakonshëm në kimikatet e përditshme të jetës, ushqimit të varfër, ushqimeve të ëmbla dhe pijeve të gazuara, alkoolit të tepërt, ndotjes dhe stresit të vazhdueshëm që të gjithë përballemi sot.

Përtëritja e mëlçisë mbështet shëndetin më të mirë në trup – nga kolesteroli dhe metabolizmi i hormoneve deri te detoksifikimi, energjia dhe madje funksioni njohës.

Për ta arrirë atë, ju duhet fillimisht të identifikoni shenjat indikuese të mëlçisë dhe më pas t’iu nënshtroheni trajtimeve, qoftë ajo natyrale apo edhe me metoda të tjera.

1. Lodhja e tepërt
2. Imbalanci hormonal
3. Sindromi premenstrual
4. Barku i fryer
5. Niveli i lartë i hekurit në trup.