Cokollata e zezë/ Ja 7 përfitime të papritura që ka për shëndetin – AlpeGossip
Cokollata e zezë/ Ja 7 përfitime të papritura që ka për shëndetin

Cokollata e zezë/ Ja 7 përfitime të papritura që ka për shëndetin

Lajme të mira për adhuruesit e cokollatës së zezë: ka mjaft të mira prej saj, përfshirë disa që nuk i dinim.

 

-Është një superushqim ( flitet për cokollatën me përqëndrim të lartë kakaoje). Sa më e hidhur, aq më ë mirë; është plot me antioksidantë, magnez, zink, fosfor, potas dhe hekur.

-Ul presionin e gjakut – kjo për ata që vuajnë nga ngritjet e tensionit

 

-Mbron lëkurën, e hidraton, i shton densitetin dhe i përmirëson qarkullimin e gjakut

 

-Përmirëson funksionimin e trurit falë furnizimit më të mirë me gjak

 

– Ndihmon humbjen e peshës – Si? Shumë e thjeshtë, jua heq dëshirën për ëmbëlsira dhe ndërkohë vetë, nuk ka aq shumë sheqer!

 

– Të mbron dhëmbët sepse ka një element të quajtur “theobromine“ që ndihmon smaltin

 

– Është një afrodiziak i fuqishëm dhe i dërgon mesazhe trurit që të ndihet mirë!