DASHURI DHE JOSHJE/ Zbuloni rregullat për një tërheqje të lartë – AlpeGossip
DASHURI DHE JOSHJE/ Zbuloni rregullat për një tërheqje të lartë

DASHURI DHE JOSHJE/ Zbuloni rregullat për një tërheqje të lartë

Dashuria, çifti, marrëdhëniet: ngrini dorën kush mund të mburret me siguri në këtë fushë. Megjithatë, ajo që mund të themi, me siguri është se pas pak takimesh, fluturat në stomak kanë pushuar së shfaquri dhe telefoni, i mësuar me mesazhe të nxehta në çdo kohë të ditës apo natës, tashmë është i heshtur. Megjithatë, asnjë alarm: gjithçka është normale.c

Dashuria ndryshon: ndjenja dhe lloji i marrëdhënies ndryshon me kalimin e kohës, duke kaluar nëpër faza të ndryshme. Kur bëhet fjalë për një marrëdhënie të qëndrueshme, rënia e dëshirës ngjall frikë dhe pasiguri. Megjithatë, asgjë serioze apo e rrezikshme nuk po ndodh me çiftin, lidhja thjesht po ndryshon dhe po projektohet drejt diçkaje më të thellë, edhe pse ndoshta më pak emocionuese: ja disa truke për të rindezur dëshirën dhe për të rizbuluar pasionin.

Përpara se t’i dorëzoheni mërzisë dhe rutinës, këshillohet patjetër të gjeni ose të rizbuloni pasionin mes çarçafëve. Në një marrëdhënie në dy, loja është e bukur, argëtuese dhe shumë shpërblyese. Pse të mos e provoni?

Një mënyrë e re, por së bashku: dashuria është një lojë që ka nevojë për të dy lojtarët për të qëndruar gjallë. Të qeshurit, hokatarët dhe mbi të gjitha të buzëqeshurit së bashku janë ngjitësit që e bëjnë çiftin tonë të fortë dhe që na lejon të gjendemi afër edhe si bashkëpunëtorë si në fillimet e historisë. Intimiteti krijohet, rinovohet dhe gjendet i ri çdo herë: mjafton ta kërkosh!

Le t’i japim vetes kohën që na duhet: rikuperimi i kohës së nevojshme për paralojën, është një pushtim i rëndësishëm. Ne femrat kemi nevojë për kohë, ju e dini: humbja e kontrollit dhe lënia e lirë nuk është asgjë. Le të rizbulojmë shijen e gjesteve të dashurisë: puthjet dhe përkëdheljet i bëjnë burrat dhe gratë më të lumtur, në çdo moshë.

Një moment për ne: ndonjëherë mungesa mund të jetë pozitive për çiftin. Kur jeni bashkë për një kohë të gjatë, duhet të gjeni hapësirën tuaj dhe ndonjëherë të zhyteni në vetmi. Le të gjejmë pak kohë për të bërë atë që na pëlqen: nëse është një orë, një mbrëmje vetëm për veten apo një fundjavë mirëqenieje me miqtë, nuk ka rëndësi: le të marrim pak ajër të pastër dhe më pas të zhytemi në marrëdhënie me energji të përtërirë.

Asnjëherë mos ndaloni së joshuri: në një marrëdhënie të gjatë shpesh përfundoni duke e marrë si të mirëqenë praninë e tjetrit. Është fakt se, ndërsa pasiguria dhe ndjenja e pritshmërisë që karakterizojnë fazat e hershme të dashurisë zhduken, po ashtu zhduken edhe emocionet e pushtimit. Rizbulimi i kënaqësisë së joshjes në jetën e përditshme mund të jetë jashtëzakonisht argëtuese dhe shpërblyese, mos harroni kurrë!

p

Çështje lëkure: nëse puthja e natës së mirë duket se është në rënie të lirë, tashmë është vërtetuar se gjumi së bashku e forcon lidhjen në çift. Përqafimi, kërkimi i kontaktit fizik, shkëmbimi i butë i një puthjeje ose një përkëdhelje janë thelbësore: përkëdhelja, si kalimi i duarve mbi lëkurë të zhveshur, përbën një takim paramartesor që rindez shqisat dhe dëshirat tona më të thella.

Thjesht lëreni: seksi nuk është një sport apo një provim shkollor. Le të harrojmë shumë mesazhe të qarta që marrim nga media dhe lexime ikonike si kamasutra, të cilat kanë pak ose aspak të bëjnë me kulturën dhe mënyrën tonë të përjetimit të seksualitetit. Përkundrazi, fokusimi në ndjesitë tona është çelësi i suksesit të një marrëdhënieje që funksionon: të qenit bashkë tashmë është shumë dhe pasioni mund të rilindë ngadalë sa herë që kërkojmë njëri-tjetrin. Nuk ka më mendime të mëvonshme, le të ndjekim instinktet tona: në përgjithësi, të lejojmë veten të udhëhiqemi nga intuitat primitive është gjithmonë një lëvizje fituese.

Revista Psikologji/