DËSHIRONI TË HUMBNI PESHË? Mjafton të ndizni televizorin - AlpeGossip
DËSHIRONI TË HUMBNI PESHË? Mjafton të ndizni televizorin

DËSHIRONI TË HUMBNI PESHË? Mjafton të ndizni televizorin

Në rast të mungesës së disponimit, si dhe dëshpërimit për të humbur peshë, juve do iu mjaftonte të ndeznit televizorin.

Të paktën, kështu po pohon një hulumtim, i realizuar nga Universiteti i Westminster.  Sipas tyre, shikimi i filmave horror ndihmon në djegien e kalorive dhe, rrjedhimisht, edhe humbjen e peshës, transmeton lajmi.net.

Shkencëtarët, të udhëhequr nga Richard McKenzie, sponzorizuan një testim në disa persona vullnetarë, të cilët i ekspozoheshin një filmi një orë e gjysmë.

Ata që shikuan film nga ky zhanër, ishin në gjendje të digjnin 113 kalori, e cila përkthehet në shetitje prej 30 minutave ose vrapim prej 15 minutash.

Këta tre filma shkaktojnë djegien më të madhe të kalorive në mesin e të anketuarve: “Shining” – 184 kalori “Jaws” – 161 kalori “Exorcist” – 158 kalori.