DUHET TA PROVONI/ Pini këtë pije çdo mëngjes dhe do të habiteni me rezultatin pas 15 ditësh – AlpeGossip
DUHET TA PROVONI/ Pini këtë pije çdo mëngjes dhe do të habiteni me rezultatin pas 15 ditësh

DUHET TA PROVONI/ Pini këtë pije çdo mëngjes dhe do të habiteni me rezultatin pas 15 ditësh

Kjo erëz e fuqishme është e pasur me antioksidante, magnez, vitamina A dhe C, ndërkaq në kombinim me ujin bën gjëra të pabesueshme në organizëm

Qimnoni është erëz e veprimeve të çuditshme në organizëm dhe në shëndetin e gjithëmbarshëm të njeriut. Forcon sistemin e imunitetit, përmirëson punën e tretjes dhe zvogëlon fryrjen dhe gazrat.

Qetëson proceset inflamatore në organizëm, si edhe dhembjet, por është shumë efikas edhe në luftën kundër kapsllëkut dhe tepricës së kilogramëve. Rregullon edhe nivelin e kolesterinës dhe nxjerr jashtë helmet nga organizmi.

Përdoret edhe për shëndetin riprodhues të femrës, shëndetin e mitrës, si edhe për nxitjen e laktacionit te nënat që i ushqejnë foshnjat me gji.

Prandaj, pini rregullisht çajin nga farat e qimnonit. Kjo erëz e fuqishme vepron në shëndetin e lëkurës, zbut kruajtjen dhe irritimin e shkaktuar nga proceset e ndryshme inflamatore.

Mirëpo, mrekullia e vërtetë ndodh kur kjo erëz përzihet me ujë.

Rekomandohet të pihet edhe çaj, edhe ujë me qimnon edhe për shëndetin oral. Jo vetëm që eliminon erën e keqe nga goja, por edhe qetëson gjendjet inflamatore siç janë inflamacioni i mishit të dhëmbëve, fytit dhe bajameve.

Përgatitja e ujit me qimnon

Në Indi është e njohur si jeera (cumin) uji vlen për pijen mrekullibërëse me veprim të pabesueshëm në organizëm.

⦁ Dy lugë fara qimnoni zhytni në një gotë me ujë dhe lini të qëndrojë gjatë tërë natës.

⦁ Këtë e pini çdo mëngjes në lukth të zbrazët.

⦁ Me konsumimin e rregullt të ujit me qimnon do të eliminoni yndyrat nga trupi për 15 ditë, ndërkaq tretja juaj do të funksionojë mrekullueshëm.

Falë përbërëseve “qetësues” të shëndetshëm nutritivë uji do të marrë ngjyrë të verdhemët. Fjala është për pijen me kalori të ulët, sepse një lugë qimnon përmban vetëm 7 kalori.