E TRISHTË/ Ngordh balena, kishte ngrënë 80 qese plastike (FOTO) – AlpeGossip
E TRISHTË/ Ngordh balena, kishte ngrënë 80 qese plastike (FOTO)

E TRISHTË/ Ngordh balena, kishte ngrënë 80 qese plastike (FOTO)

Një balenë ka ngordhur në Tajlandë pasi gëlltiti 80 qese plastike.

Balena nxorri 5 çanta plastike gjatë një përpjekje të kotë të zyrtarëve të ruajtjes për ta shpëtuar atë në një kanal në provincën Songkhla.

Qeset që peshonin 8 kg, kishin bërë të pamundur që balena të hante ushqim, tha një ekspert detar.

Një raport i kohëve të fundit paralajmëroi se sasia e plastikës në oqean mund të trefishohet në një dekadë, nëse nuk u kufizohet hedhja e mbeturinave.

Tajlanda është një përdorues i madh i qeseve plastike dhe qeveria e saj muajin e kaluar njoftoi se po shqyrtonte vendimin për të vendosur një taksë mbi to.

Lëndët plastike vrasin gjallesa kafshë detare në Tajlandë çdo vit.

Balena e vogël u zbulua se ishte e sëmurë dhe se nuk ishte në gjendje të notonte në kanalin Na Thap të hënën e kaluar.

Zyrtarët e mjedisit përdorën anije në përpjekje për të ndihmuar balenën dhe ngritën një tendë për të.

Ata e ushqyen balenën gjatë javës, por ajo ngordhi të premten pasdite.

Biologu detar Thon Thamrongnawasawat i tha agjencisë France-Presse se qeset e bënin të pamundur që balena të hante ushqime.

“Nëse keni 80 qese plastike në bark, ju vdisni,”-tha ai.