E VËSHTIRË/ Ja si të humbni peshë pas moshës 50 vjeçare – AlpeGossip
E VËSHTIRË/ Ja si të humbni peshë pas moshës 50 vjeçare

E VËSHTIRË/ Ja si të humbni peshë pas moshës 50 vjeçare

Kur keni 50 vjet ose më shumë është e vështirë që të humbisni peshë. Pasi që metabolizmi juaj fillon të ngadalësohet.

Profesoresha e Universitetit Massachusetts-Lowell, Katherine L Tucker beson që kur arrini moshën 50 vjeçare është koha kur më së paku ju duhen kaloritë, transmeton Indeksonline.

Sipas një studimi të fundit nëse dëshironi të humbisni peshë pas moshës 50 vjeçare duhet që të hani më shumë fruta. Pasi që frutat përmbajnë shumë pak kalori.

Duhet të ndaloni së pirë pijet me sheqer. Pijet si kafeja, kola, pepsi etj. përmbajnë kalori të shumta dhe nuk e kënaqin oreksin tuaj.

Provojeni agjërimin me ndërprerje. Ky lloj i agjërimit do të thotë që të hani vetëm në periudha të caktuara kohore.

Preferohet që të zgjidhni ndonjë sport dhe të filloi të bëni jogën./Indeksonline/