Historia rrëqethëse e vajzës shqiptare, si e trafikoi i dashuri dhe arratisja e saj nga tutori – AlpeGossip
Historia rrëqethëse e vajzës shqiptare, si e trafikoi i dashuri dhe arratisja e saj nga tutori

Historia rrëqethëse e vajzës shqiptare, si e trafikoi i dashuri dhe arratisja e saj nga tutori

Prostitucioni është në ndër problemet më të mëdha sot në të gjithë Evropën. Sipas të dhënave shifrat janë shumë alarmante, pasi me mijëra vajza bien pre e prostitucionit.

Si shumë vajza Natasha është një vajzë shqiptare shfrytëzuar e cila ka pranuar që të flasë për këtë fenomen dhe ka treguar të gjithë historinë e saj për median angleze “The Indipendent”.

Media prestigjioze “The Indipendent” i ka kushtuar asaj një artikull, ku përfshin të gjithë problemin e prostituimit në Britani.

 

“Bandat e trafikimit targetojnë fëmijët dhe të rriturit nga të gjitha llojet e demografisë, pa marrë parasysh arsimimin, mënyrën e jetesës ose moshën. Si “Natasha” – një grua e re që kam njohur kohët e fundit – e kuptova për tmerrin e saj”, nis shkrimin e saj gazetarja angleze.

Më poshtë po ju sjellim artikullin e plotë

Imagjinoni përfundimin e universitetit, duke shkuar në pushime për t’u takuar me familjen e të dashurit tuaj dhe pastaj duke gjetur veten të tradhtuar nga dashuria juaj, të bllokuar në një bordello gati 1500 milje larg shtëpisë dhe të detyruar në prostitucion. Kjo është pikërisht ajo që ndodhi me Natasha dhe ajo dëshiron të tregojë historinë e saj për të bërë të qartë se kushdo mund të manipulohet nga trafikantët që synojnë të bëjnë dëm.

Viktima e trafikantit të seksit dënohet me 472 vjet burg: “Unë sinqerisht nuk mendoj se është e mjaftueshme”

Dy vjet më parë, 21 vjeçe, ajo ishte në fund të karrierës së saj universitare në Shqipëri. Ajo ishte takuar me një student tjetër, “Pjetri”, për disa muaj dhe ishte i ngazëllyer për një udhëtim të ardhshëm për të parë familjen e tij në Belgjikë. Do të ishte hera e parë që do të linte Shqipërinë dhe plani ishte të kalonte disa javë në Evropë, në mënyrë që të mund të njihte familjen e partnerit të saj, me synimin për t’u martuar. Natasha e dinte që ajo do të kalonte vitin e ardhshëm në prostitucion të detyruar.

Ajo që ndodhi me Natashën nuk është aspak e pazakontë. Numrat janë të frikshëm.

Në pesë viteve të fundit, 89 milionë njerëz përjetuan një formë skllavërie moderne, sipas raportit të Organizatës Ndërkombëtare të Punës 2017. Ky raport i njëjtë deklaroi se në çdo ditë të caktuar në 2016, 40 milionë njerëz ishin viktima të skllavërisë moderne – me rreth 25 milionë njerëz në punë të detyruar. Gratë dhe vajzat përbënin 71 për qind të viktimave moderne të skllavërisë.

Edhe pse ajo ka qenë e sigurt në Britani të Madhe për më shumë se një vit, Natasha ende lufton lotët kur ajo kujton përvojën e saj. Ajo shpjegon se çfarë i ka ndodhur.

“Unë kam provuar shumë, shumë e vështirë, ta fshij. Por ndonjëherë ajo kthehet, tregon Natasha”

Kur mbërriti në Belgjikë, Pjetri e kishte marrë atë në shtëpinë e një shoku. “Ai më tha: ‘Unë nuk do të kthehem përsëri. Ju do të qëndroni këtu dhe do të shihni se çfarë do të ndodhë më vonë”.

Pjetri u largua nga shtëpia dhe kurrë nuk e pa më. Atë natë, ajo u çua në një dhomë gjumi me një burrë që nuk e kishte takuar kurrë më parë. Ai u bë klient i saj i parë.

Fillimisht, Natasha ishte në shok, por ajo shpejt u rrit dëshpëruar dhe në depresion. Ndërsa klientët erdhën dhe shkuan, kështu bëri edhe shpresën e saj. Ajo u përpoq të merrte kontrollin e situatës duke refuzuar të kujdeset për veten, kështu që burrat nuk do ta zgjedhin atë kur ata të vinin në shtëpi.

Muaj më vonë, Natasha zbuloi se ishte shtatzënë. E tmerruar, ajo ishte shumë larg për një ndërprerje dhe të burgosurit e saj i thanë që ata do të vazhdonin të punonin sapo fëmija të arrinte.

“Më duhej të bëja diçka për të dalë nga kjo situatë”, thotë ajo. “E vetmja gjë që qëndroi në mendjen time ishte të dilja nga ky vend. Unë do të kisha bërë gjithçka në mënyrë që unë nuk do të kisha për të shkuar në atë që kam bërë më parë”.

Dhe një mbrëmje verore, kur ishte shtatë muaj shtatzënë, një mundësi u paraqit për ta shpëtuar atë. Natasha arriti të dilte nga bordelli dhe të largohej. Ajo kapi atë që ajo mundte, dhe pasi shëtiti për “rreth një orë”, ajo arriti të bindë një shofer kamioni për ta ndihmuar. Ajo i tha atij se nuk donte ta dinte se ku shkonte, por i kërkoi atij që ta merrte kudo që do shkonte.

Orë më vonë, dyert e kamionit u hapën dhe Natasha kuptoi se ajo ishte në Britani të Madhe. Ajo nuk e di se ku e la shoferi, por thotë: “Ishte fati im i mirë që më ndihmoi”.

Duke e rikujtuar këtë moment, Natasha shpërtheu. “Ajo që kisha parë në TV në lidhje me Britaninë e Madhe … Isha larg … po shkoj kaq larg … kështu që po mendoja për familjen time … dhe foshnjën në barkun tim”.

Foshnja e saj lindi në mënyrë të sigurt dy muaj pas ikjes së saj. Tani është gati 18 muaj që Natasha u arratis nga tutorët e saj dhe pasi mori mbështetje nga Hestia, një organizatë që punon me viktimat e skllavërisë moderne, në bashkëpunim me Ushtrinë e Shpëtimit, ajo ka filluar të rindërtojë jetën e saj në një mjedis të sigurt. Duke u ribashkuar me familjen e saj në Shqipëri duket e dyshimtë, pasi ajo ka frikë nga gjykimi i tyre.

Natasha ende nuk mund të punojë pasi ajo është ende në pritje të një vendimi për statusin e saj të azilit, kështu që e ardhmja e saj është ende e paqartë.

Megjithatë, përkundër cenueshmërisë së saj, Natasha zgjodhi të flasë për hidhërimin e saj në mënyrë që t’i tregonte botës se kushdo, pavarësisht se prejardhja e tyre, mund të bjerë viktimë e skllavërisë moderne.