I DINIT? 2 receta lëngjesh që do t’ju zgjojnë nga gjumi më shpejt se kafeja - AlpeGossip
I DINIT? 2 receta lëngjesh që do t’ju zgjojnë nga gjumi më shpejt se kafeja

I DINIT? 2 receta lëngjesh që do t’ju zgjojnë nga gjumi më shpejt se kafeja

Ndoshta shumica prej jush keni përjetuar në mëngjes një ndjesi lodhjeje dhe dëshirë për të qëndruar në shtrat sa më shumë të jetë e mundur.  Si rezultat, shumica e njerëzve  shkojnë menjëherë të pijnë një filxhan kafeje  për tu zgjuar nga gjumi. Megjithatë, kafja nuk është gjëja më e shëndetshme që mund të konsumoni në mëngjes. Trupi juaj në mëngjes është me acide gjë që është në të vërtetë normale. Ndërkohë që një trup me acid nuk është kurrë i mirë, trupi juaj i nënshtrohet proceseve të ndryshme si gjumi, të cilat çlirojnë acidet në sistemin tuaj. Kjo është një nga arsyet pse trupi juaj ndjehet i ngathët në mëngjes dhe i lodhur dhe të pini  kafe do të thotë të shtoni acid dhe kjo nuk është diçka e mirë.  Për këtë arsye më poshtë do të gjeni 3 receta të shëndetshme për të zgjuar trupin nga gjumi dhe për t’ju dhënë energjinë e duhur.

Për tretje:  Për të përgatitur tërë trupin tuaj për të nesërmen, duhet të stimuloni punën e sistemit të tretjes nga mëngjesi. Nëse keni probleme me tretjen mund të bëjë që trupi juaj mos të jetë në energjinë e tij maksimale. Kjo është pija e përsosur për të përgatitur dhe për të rritur punën e sistemit tuaj të tretjes

Përbërësit:

½ e një limoni të shtrydhur

50 ml uthull organik të mollës

Një majë gingeri.

Lëng për shpejtimin e metabolizmit në mëngjes: Ju mund të dyshoni se këto përbërës do ta bëjnë trupin tuaj më me pak acid, por ato janë në të vërtetë disa nga përbërësit më të mirë për të shpejtuat metabolizmin tuaj në mëngjes.

Përbërësit

50ml uthull molle

50 ml lëng limoni

Një majë luge çaji piper

Nëse është shumë e fortë për ju për të pirë uthull dhe lëng limoni në mëngjes, provoni të shtoni 50 ml ujë. Të tre këto përbërës kanë veti të mëdha për rritjen e tretjes për të siguruar që sistemi juaj të funksionojë normalisht gjatë gjithë ditës. Përziejini ato në ujë për ta bërë më të lehtë pirjen tyre.