I DINIT? Ja disa mënyra si mund t’i trajtojmë AKNET në trup në kushte shtëpie – AlpeGossip
I DINIT? Ja disa mënyra si mund t’i trajtojmë AKNET në trup në kushte shtëpie

I DINIT? Ja disa mënyra si mund t’i trajtojmë AKNET në trup në kushte shtëpie

Vëmendjen më të madhe në kujdesin e lëkurës e merr zakonisht fytyra, por ndonjëherë po aq problematike (madje dhe më shumë) mund të jenë aknet në trup, kryesisht në shpinë, supe dhe kraharor.

Përpara se t’i drejtoheni një dermatologu, pasi arsyet e acarimit mund të jenë nga më të ndryshmet dhe mendimi i mjekut është i domosdoshëm, provoni si fillim këto metoda të thjeshta, shoqëruar me disa këshilla:

– Tea Tree Oil

Efektet nuk janë të menjëhershme, por vaji “Tea Tree” është një nga mënyrat më të famshme të trajtimit në shtëpi për të gjitha llojet e akneve. Mund të merrni vajin ose produkte që e përmbajnë atë.

Aknet në trup: Ja si mund t’i trajtojmë në shtëpi

 Mjaltë dhe kanellë

Kanella dhe mjalti mund të jenë një kombinim i mirë për aknet e trupit. Përzieni 1 lugë çaji kanellë me 2 lugë mjaltë derisa të formohet një përbërje homogjene. Masën mund ta aplikoni në të gjithë kraharorin, apo në ato pjesë të trupit me akne dhe ta shpëlani pas 30 minutash.

Aknet në trup: Ja si mund t’i trajtojmë në shtëpi

– Zgjidhni produktet e duhura

Ekfsolioni trupin 1 herë në javë dhe përzgjidhni një locion “non-comedogenic” pë t’u hidratuar, që do të thotë se nuk i bllokon poret.

Aknet në trup: Ja si mund t’i trajtojmë në shtëpi

– Reduktoni sasinë e bulmetit në dietën tuaj

Hulumtimet tregojnë se androgjenet dhe hormonet e rritjes që gjenden në produktet e bulmetit mund të stimulojnë zhvillimin e akneve.

Aknet në trup: Ja si mund t’i trajtojmë në shtëpi

– Menaxhimi i stresit

Ka disa prova që stresi i përkeqëson aknet. Në një studim të vogël të vitit 2003, u vu re se studentët e marrë në studim, patën më shumë puçrra gjatë periudhës së provimeve. Nëse mendoni se stresi është arsyeja juaj, provoni të praktikoni teknika meditimi ose Yoga.

Aknet në trup: Ja si mund t’i trajtojmë në shtëpi

– Bëni dush direkt pas palestrës/stërvitjes

Bakteret përgjegjëse për shkaktimin e akneve lulëzojnë në një lëkurë të djersitur. Është e rëndësishme të hiqni rrobat e palestrës dhe të bëni dush sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo nënkupton se nuk ka kohë për të parë Instagramin apo për të pushuar. Evitoni dushin me ujë shumë të nxehtë.

Aknet në trup: Ja si mund t’i trajtojmë në shtëpi

– Mos i ngacmoni

Nëse i ngacmoni aknet e trupit (edhe të fytyrës), vetëm sa po e përkeqësoni situatën dhe po vështirësoni efektin e produkteve që po përdorni.

Aknet në trup: Ja si mund t’i trajtojmë në shtëpi

– Pastroni çdo ditë telefonin

Telefoni juaj celular ka më shumë baktere sesa mendoni. E prekni atë gjatë gjithë kohës dhe më pak prekni duart, supet apo shpinën me to. Rezultati: më shumë baktere në lëkurën tuaj.

Aknet në trup: Ja si mund t’i trajtojmë në shtëpi

Burimi: Elle, Health Line, Dermalogica, Very Well Health