KENI TË NXIRA NË TRUP? Tani nuk keni pse shqetësoheni më, ja si t’i “zhdukni” – AlpeGossip
KENI TË NXIRA NË TRUP? Tani nuk keni pse shqetësoheni më, ja si t’i “zhdukni”

KENI TË NXIRA NË TRUP? Tani nuk keni pse shqetësoheni më, ja si t’i “zhdukni”

Gjithkush ka pasur një shenjë të zezë  diku në trupin e tij. Këto shenja lindin si plagë kur enët e gjakut dëmtohen , shpjegon Medicine Net. Kur e përplasni gjurin tuaj kundër tryezës, rrjedhjet e gjakut nga enët e gjakut të plagosur mund të krijojnë një zonë të ngritur ose shenja të sheshta në lëkurë.

Megjithëse ju mund të mendoni se zgjidhja më e mirë për një plagë është ta mbuloni atë me veshje ose make-up derisa të shërohet, ka disa mjete që gjenden në shtëpi që në fakt mund të përshpejtojnë procesin e shërimit dhe të bëjnë zhdukjen më të shpejtë të plagës. Kështu që herën tjetër që vriteni nga një zhurmë apo një përplasje, thjesht hapni dollapin tuaj të kuzhinës për të provuar një ose të gjitha këto mjekime:

1.Majdanoz: Kjo barishte është e njohur për të ulur inflamimin, për të zvogëluar dhimbjen dhe për të bërë një zhdukje më të shpejtë, thotë Reader’s Digest Best Health Magazine. Ky ilaç në shtëpi kërkon shtypjen e një grushti gjethe majdanozi dhe përhapjen e tyre mbi plagën. Përfundoni duke mbuluar plagën me një fashë elastike

2. Uthull dhe ujë të ngrohtë. Uthulla rrit rrjedhjen e gjakut afër sipërfaqes së lëkurës. Kjo është arsyeja pse aplikimi i një zgjidhjeje shtëpiake të uthullës dhe ujit të ngrohtë për të mavijosur do të ndihmojë në shpërndarjen e gjakut nën lëkurë më shpejt.

3. Ananasi. ka nivele të larta të bromelain, një enzimë e dobishme në prishjen e mpiksjen e gjakut dhe reduktimin e ënjtjes, raporton Skin Again. Bëni një super recetë shëruese të mavijosjeve duke përzier ananasin, papajën dhe xhenxherin.

4. Qepë: “Herbalist Hut” pretendon se qepa është një nga mjetet më të mira natyrore për të nxirat. Kjo është për shkak se qepët janë lehtësues të dhimbjeve natyrore dhe përmbajnë veti që ndihmojnë në procesin e shërimit. Mënyra më e mirë për të përfituar nga qepët është që të aplikoni qepë të prera të përziera me kripë direkt në plagë.