Këto janë ushqimet që duhet ti hani pas ushtrimeve fizike – AlpeGossip
Këto  janë ushqimet që duhet ti hani pas ushtrimeve fizike

Këto janë ushqimet që duhet ti hani pas ushtrimeve fizike

Aktiviteti fizik kërkon shumë energji. Është e vështirë për trupin të rikuperohet nëse nivelet e energjisë nuk plotësohen brenda 1-2 orëve nga mbarimi i stërvitjes. Konsumimi i një vakti të lehtë ushqimi pas stërvitjeve mund të ndihmojë për të rivendosur nivelet e energjisë.

Proteinat, karbohidratet dhe yndyrat e shëndetshme janë të gjitha thelbësore për rimëkëmbjen e trupit, transmeton Indeksonline.

Vezët, ushqimet e pasura me acide yndyrore omega 3. Ushqimet e pasura me karbohidrate gjithashtu janë një zgjidhje e duhur për tu ushqyer pas stërvitjeve.

Mos harroni që konsumimi i ujit është i domosdoshëm dhe thelbësor