KORONAVIRUSI/ Ndërron jetë dizajneri i famshëm italian – AlpeGossip
KORONAVIRUSI/ Ndërron jetë dizajneri i famshëm italian

KORONAVIRUSI/ Ndërron jetë dizajneri i famshëm italian

Dizajneri i famshëm i këpucëve Sergio Rossi ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare. Pak ditë më parë, Rossi u shtrua në një spital në Casena, qytet në Emilia-Romagna, një nga rajonet më të prekura nga Covid-19 në Itali. Raportohet se dizajneri mund të ketë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit.

Ndërron jetë dizajneri i famshëm italian

Drejtori ekzekutiv i markës, Riccardo Sciutto, tha për Women Wear Daily: “Ai ishte një mjeshtër. Ishte kënaqësi e madhe që pata fatin ta takoja. Ka qenë udhëheqësi ynë shpirtëror dhe është sot më shumë se kurrë.”

Këpucët e Sergio Rossi-t u përdorën nga Azzedine Alaïa, Versace, Dolce & Gabbana etj., dhe u veshën nga emra të njohur, nga Lupita Nyong’o e deri te Rihanna, nga Paris Hilton te Laura Dern.

Ndërron jetë dizajneri i famshëm italian

Pasi mësoi zanatin e bërjes së këpucëve nga i ati, Rossi filloi t’i shiste modelet e tij në Bolonjë në vitin 1966, përpara se të krijonte markën e vet në 1968.

Në vitin 1999, marka u shit te Gucci Group, që sot njihet si Kering, një nga konglomeratet më të mëdha në botën e modës luksoze. Më pas, në 2015-n, iu shit Investindustrial, kompani investimesh.

Muajin e kaluar, Rossi dhuroi 100,000 euro për spitalin Sacco në Milano për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit.

Burimi: The Guardian