KUJDES! Duke ndjekur këto 4 këshilla të thjeshta do të shpëtoni nga flokët me yndyrë – AlpeGossip
KUJDES! Duke ndjekur këto 4 këshilla të thjeshta do të shpëtoni nga flokët me yndyrë

KUJDES! Duke ndjekur këto 4 këshilla të thjeshta do të shpëtoni nga flokët me yndyrë

Lani flokët e yndyrshëm me ujë të ngrohtë

Flokët e yndyrshëm kanë nevojë për një pastrim të kujdesshëm dhe delikat. Shumë ujë i nxehtë mund të jetë shumë agresiv në flokë dhe në kokë, duke stimuluar edhe më shumë prodhimin e sebumit. Sigurisht, gjatë dimrit është e vështirë të lani flokët me ujë të ftohtë, por duhet të jeni të kujdesshëm. Vetëm përdorni ujë të vakët kur lani kokën me shampo.

Lani flokët me shampo enkas për për flokë me yndyrë

Një shampo anti yndyrë është e dobishme për zgjidhjen e majave të flokëve të ngopura me sebum. Por ne duhet të jemi të kujdesshëm, ka shumë opsione të ndryshme, por disa janë efikase në të vërtetë. Zgjidhni një produkt delikat që pastron kokën pa e dehidratuar më tej.

Merrni kohë për të bërë një masazh të vogël në kokë

Është e dobishme të mbani mend se nuk është absolutisht e rekomandueshme të lani flokët më shumë se tre herë në javë, sepse tejkalimi i ujit të nxehtë dhe kimikateve dëmtojnë flokët edhe më shumë. Prandaj, ju rekomandojmë që të krijoni një rutinë bukuri dy ose tri herë në javë për t’u kujdesur për kokën tuaj, ta lani me një shampo të butë dhe masazhoni butësisht për të hequr mbetjet e akumuluara dhe papastërtitë. Dhe pastaj, një herë në javë, ju këshillojmë që t’i trajtoni me argjile dhe t’i hidratoni ato me një balsam ushqyes.

Përdorni një shampo të thatë për më shumë freski

Ndonjëherë është normale që flokët tuaj të bëhen pis më shpejt. Nëse dëshironi të shmangni larjen e tyre, një shampo e thatë është zgjidhja ideale për pastrimin e tyre shpejt pa përdorur sapun. Shampoja e thatë thith sebumin dhe papastërtitë pa theksuar gjëndrat dhjamore të kokës.