KUJDES/ Këto 6 ushqime ndikojnë tek hormonet tona dhe na shkatërrojnë lëkurën – AlpeGossip
KUJDES/ Këto 6 ushqime ndikojnë tek hormonet tona dhe na shkatërrojnë lëkurën

KUJDES/ Këto 6 ushqime ndikojnë tek hormonet tona dhe na shkatërrojnë lëkurën

Ushqimet që konsumojmë janë përcaktues të shëndetit tonë dhe gjithashtu ndikojnë edhe tek lëkura jonë. Të pasurit lëkurë të shëndetshme ose jo ndikohet drejtëpërdrejtë nga mënyra si ushqemi.

Pra shqetësimet që mund të shfaqen në lëkurë vijnë si pasojë e kequshqyerjes, pasi disa ushqime prishin balancën e hormoneve:

1. Bulmeti

Bëni kujdes me sasinë e konsumuar të produkteve të bulmetit, pasi ato janë ushqime që nxisin inflamacionin në trup.

2. Gluteni

Ashtu si qumështi, gluteni është një tjetër ushqim i fortë pro-inflamator.

3. Soja

Fitoestrogjeni në sojë shkakton puçrra në fytyrë.

4. Kikirikët

Edhe ata që nuk janë alergjikë ndaj kikirikëve mund të përjetojnë efekte anësore si çrregullime hormonale dhe inflamacion të lëkurës.

5. Kafeina

Kafeina mund t’i privojë trupit tuaj magnezin, zinkun dhe vitaminën B duke ndikuar drejtpërdrejtë në shëndetin e lëkurës.

6. Vaj luledielli

Vajërat për gatime kanë sasi të lartë të yndyrnave omega-6, të cilat gjithashtu shkaktojnë inflamacion të lëkurës.