KUR JENI ME PERIODA/ Këto janë ushqimet që duhet të shmangni – AlpeGossip
KUR JENI ME PERIODA/ Këto janë ushqimet që duhet të shmangni

KUR JENI ME PERIODA/ Këto janë ushqimet që duhet të shmangni

Mund të hani lloj lloj ushqimesh për të pastruar lëkurën, për të pasur flokë të shëndetshëm e një kujtesë të mirë, madje edhe ushqime ju bëjnë të lumtur. Është kënaqësi e jetës në fakt, dhe nuk mund ta mohojmë. Por, në periudhën më të keqe për femrat, siç është ajo e menstruacioneve, ushqimet duhe të jenë zgjedhje e mirëmenduar, që mund të të lehtësojnë dhimbjet e barkut. Ndaj, mësojeni tani listën e produkteve që nuk ju bëjnë mirë në periudhën e ardhshme të periodave.

Pijet e gazuara
Pijet e gazuara si Coca-Cola psh, kontribuojnë në fryrjen tuaj. Rritja e sasisë së ujit në fakt, ju ndihmon të jeni të hidratuar. Vetëm sigurohuni, që nuk është ujë me gaz

Ushqimet e përpunuara
Një fajtor tjetër në ndjenjën e fryrjes? Ushqime të larta me natrium. Ushqimet e përpunuara janë burimi më i madh i natriumit në dietën tuaj. Shmangni çdo gjë që vjen në një paketë plastike dhe ju do të mbani nivelin e kripës poshtë barkut tuaj, gjithashtu.

Ushqimet e skuqura
Ne të gjithave na pëlqejnë patatet e skuqura, të cilat ngrenë nivelet e estrogjenit, për të zvogëluar dhimbjen gjatë menstruacioneve. Kjo do të thotë që ushqimet e skuqura duhen shmangur patjetër. Shmangni çdo gjë me vaj vegjetal të hidrogjenizar në listën e përbërësve.

Ëmbëlsirat
Të gjitha ushqimet e përpunuara, humbasin shumë nga përmbajtja e tyre ushqyese. Kjo bën që ata të ndërhyjnë me sheqerin në gjak dhe kontrollin e rregullt të oreksit, të dy këta faktorë sjellin shqetësime gjatë ciklit. Zgjidhni drithërat në vend të bukës së bardhë, makaronave, drithërave, orizit, biskotat, ëmbëlsirat dhe biskotat.

Ushqimet me yndyrë të lartë
Ushqimet me yndyrë të lartë kanë një ndikim të fortë në aktivitetin e hormoneve në trup. Yndyrnat e ngopura mund të kontribuojnë në dhimbje dhe inflamacion gjatë ciklit. Shmangni mishin e rëndë dhe qumështin për të mbajtur të ulur nivelin e yndyrës, i cili gjithashtu rregullon nivelet e estrogjenit.