“MË KTHENI JETËN TIME, MË LIRONI…”/ Të gjithë me sytë nga BRITNEY Spears, mbahet e “burgosur” nga i ati prej vitesh – AlpeGossip
“MË KTHENI JETËN TIME, MË LIRONI…”/ Të gjithë me sytë nga BRITNEY Spears, mbahet e “burgosur” nga i ati prej vitesh

“MË KTHENI JETËN TIME, MË LIRONI…”/ Të gjithë me sytë nga BRITNEY Spears, mbahet e “burgosur” nga i ati prej vitesh

Ylli amerikan i muzikës pop, një nga këngëtaret më të famshme në botë, Britney Spears, ka folur kundër kujdestarisë së saj nga i ati, në një seancë dëgjimore në Los Anxhelos.

Në një dëshmi të rrallë publike, këngëtarja i tha një gjykate se babai i saj e kontrolloi atë “100 000%” dhe ajo donte që marrëveshja të mbaronte.

“Jam e traumatizuar”, tha ajo, duke folur në distancë. “Unë thjesht dua të kthehem në jetën time”.

Jamie Spears iu dha kontroll mbi çështjet personale dhe të biznesit të vajzës së tij nga gjykata në 2008.

Urdhri u dha fillimisht pasi Spears u shtrua në spital për shkak të shqetësimeve të shëndetit mendor.

Për vite ka pasur spekulime se si ndihej 39-vjeçarja Spears, ndërsa fansat kërkonin me padurim rezultatet e saj në rrjetet sociale.

“Unë dua t’i jap fund kësaj kujdestarie”, i tha ajo gjykatës me vendosmëri në një fjalim emocionues 20-minutësh, duke e quajtur marrëveshjen “abuzive”.

“Unë meritoj të kem një jetë, kam punuar gjithë jetën time”, tha ajo.

Spears tha se ajo dëshiron të martohet me të dashurin e saj dhe të ketë një fëmijë, por kujdestari nuk do ta lejojë atë. Ajo pretendoi që ai e ka ndaluar atë që të heqë një pajisje kontraceptive intrauterine (IUD) në mënyrë që të mund të mbetet shtatzënë.

Ajo gjithashtu tha se ishte detyruar të merrte litium, një ilaç i zakonshëm për çrregullimet bipolare,  deri në pikën ku ndihej e dehur dhe e paaftë për të biseduar.

“Kjo kujdestari po më bën më shumë dëm sesa dobi” tha ajo.

Specifikat e kujdestarisë nuk janë bërë kurrë publike.

Jamie Spears u largua përkohësisht si kujdestari personal i vajzës së tij në 2019 për shkak të arsyeve shëndetësore dhe ylli i pop-it ka kërkuar që kjo të bëhet e përhershme.

Ajo po kërkon të vendosë përgjithmonë Jodi Montgomery, në vend të babait të saj.

Jamie Spears u shqetësua nga pretendimet e këngëtares në gjykatë, sipas avokatit të tij.

“Atij i vjen keq që sheh vajzën e tij duke vuajtur dhe me kaq shumë dhimbje,” tha përfaqësuesi në një deklaratë të lexuar në gjykatë. “Z. Spears e do vajzën e tij dhe i mungon shumë.”

Ekipi ligjor i Jamie Spears ka insistuar më parë se ai ka bërë një punë të mirë në menaxhimin e financave të vajzës së tij.

Dhjetëra fansa nga e ashtuquajtura lëvizje #FreeBritney u mblodhën jashtë gjykatës, duke mbajtur tabela me shkrim “Britney e lirë tani!” dhe “Dil nga jeta e Britney!”