MËSOJENI TANI/ Ky është pozicioni më i mirë për një gjumë relaksues - AlpeGossip
MËSOJENI TANI/ Ky është pozicioni më i mirë për një gjumë relaksues

MËSOJENI TANI/ Ky është pozicioni më i mirë për një gjumë relaksues

 

Nëse jeni në mesin e 50 deri 70 njerëzve që vuajnë nga çrregullime të gjumit ose të zgjimit, me siguri keni provuar të gjitha trajtimet apo çajrat bimorë për të zgjidhur këtë problem. Ndërsa është mëse normale që ndonjëherë  të fajësoni dyshekun tuaj fajtori i vërtetë mund të jetë pozicioni juaj, thonë ekspertët.

Për shumicën e njerëzve, mënyra më e shëndetshme për të fjetur është në anën e majtë, duke shtrirë këmbët dhe duke vendosur një jastëk në mes të gjunjëve. Ky pozicion mund të lehtësojë çdo dhimbje dhe të parandalojë gërhitjen me zë të lartë, sipas Dr. Josh Axe.

Në të kundërt, “duke fjetur në të djathtën tuaj shtypni enët e gjakut, duke parandaluar qarkullimin maksimal”, tha Dr. Michael Breus, psikolog klinik dhe autor i Planit Ushqimor të Gjumit: “lose Ëeight Through Sleep Better”. Për të kompensuar mungesën e qarkullimit, trupi juaj do të riorganizohet. Ky është një lajm i keq për cilësinë e përgjithshme të gjumit.

Sa për pozicionet e gjumit që dëmtojnë shëndetin tuaj? Sipas ËebMD, duhet të shmangni gjumin në stomakun tuaj, sepse mund të tendosë pjesën e pasme të qafës dhe shpinës.