MËSOJINI TANI/ 3 mënyrat më efektive për të kuruar të gjitha llojet e akneve në fytyrë – AlpeGossip
MËSOJINI TANI/ 3 mënyrat më efektive për të kuruar të gjitha llojet e akneve në fytyrë

MËSOJINI TANI/ 3 mënyrat më efektive për të kuruar të gjitha llojet e akneve në fytyrë

A keni zgjuar ndonjëherë në mëngjes dhe keni parë që fytyra juaj nuk ëhstë më mirë por është mbuluar nga puçrra?! Papritmas, aknet tuaja kanë filluar të veprojnë. Askush nuk i pëlqen ato sidomos kur dalin në ditë të rëndësishme.

Lajm i mirë është se ka disa mjete të ndryshme efektive që i gjeni në shtëpi, të cilat do t’ju ndihmojnë në trajtimin e puçrrave në fytyre tuaj si p.sh:

Në vend që të vendosni për medikamente të shtrenjta, provoni të përdorni uthullën e mollës në zonat që kanë dalë aknet. Kjo uthull, si shumë të tjera, ndihmon në luftimin e llojeve të ndryshme të viruseve dhe baktereve. Meqenëse bakteret konsiderohen të jenë shkak i akneve, aplikimi i uthullës ndihmon në luftimin e tyre. Është vërtetuar gjithashtu se uthulla është e pajisur me acid succinic. Ky acid ndihmon në shtypjen e ndonjë inflamacioni që është i pranishëm në puçrra, ndërsa gjithashtu parandalon fillimin e plagëve.

Ndiqni këto hapa: Shtoni tri lugë uji dhe dy lugë utyhulle dhe përzieni tërësisht (nevojitet hollimi i duhur për të parandaluar që uthulla të irritojë lëkurën) Pastroni lëkurën tuaj dhe pastaj përdorni një pambuku për të aplikuar uthullën. Lëreni për 20 sekonda dhe më pas shpëlajeni fytyrën.

Bëni një maskë me kanellë dhe  mjaltë: Një maskë me kanelle dhe mjaltë konsiderohet të jetë shumë efektive. Kjo është për shkak se të dy kanellat dhe mjalti njihen për antioksidantët që kanë. Kur ju aplikoni antioksidant në lëkurën e prirur për puçrra fytyre, ajo ndihmon në parandalimin e shpërthimit dhe eliminimin e akneve aktuale.

Për më tepër, të dy përbërësit ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe luftimin e baktereve.

Për të bërë një maskë të tillë, duhet: Miksoni një lugë çaji kanellë me dy lugë mjaltë deri sa të arrihet konsistenca ngjitëse.Pastroni lëkurën tuaj dhe aplikoni këtë pastë dhe lëreni  për 15 minuta.

Vaji i pemës së çajit : Ky vaj esencial është i njohur për aftësinë e tij për të luftuar bakteret dhe për të zvogëluar inflamacionin. Ka pasur studime të ndryshme që kanë vërtetuar se aplikimi i vajit të pemës së çajit në zonat e prekura nga puçrra fytyre ndihmon në zvogëlimin e tyre. Është e domosdoshme të holloni vajin para aplikimit: Për ta përdorur atë: Holloni një pjesë të vajit të pemës së çajit me lugë ujë dhe përzieni mirë. Përdorni një pambuku për ta aplikuar përzierjen vetëm në zonat e prekura