MËSOJINI TANI/ 7 këshilla për kujdesin e fytyrës në shtëpi që nuk do t’ju zbrazin portofolin – AlpeGossip
MËSOJINI TANI/ 7 këshilla për kujdesin e fytyrës në shtëpi që nuk do t’ju zbrazin portofolin

MËSOJINI TANI/ 7 këshilla për kujdesin e fytyrës në shtëpi që nuk do t’ju zbrazin portofolin

Kujdesi për lëkurën tuaj nuk duhet të jetë tepër i shtrenjtë. Provoni disa nga këto 7 këshilla për kujdesin e fytyrës

Përdorni një maskë argjil: Përzieni  së bashku 1 lugë gjelle argjil, 1/2 kivi , 1/4 lugë çaji vaji kivi, 5 pika kamomil dhe 5 pika mjaltë. Aplikoni maskën në fytyrë  për 20 minuta para se të shpëlani dhe hidratoni lëkurën.

Duhet të pushoni mjaftueshëm: Një nga gjërat më pak të shtrenjta që mund të bëni për lëkurën tuaj është që të flini sa duhet. Oprah.com rekomandon marrjen e shtatë orë gjumë në natë për të ndihmuar në uljen e kortizonit në trupin tuaj.

 

Hidratoni lëkurën tuaj: Mbani lëkurën tuaj të hidratuar mirë për të parandaluar plakjen e hershme. Vaj kokosit është ideale për hidratimin e lëkurës.

 

Mbani fytyrën e pastër. Është e rëndësishme të mbani lëkurën tuaj të pastër. Një mënyrë për të bërë këtë është që të bëni pastruesin tuaj për të luftuar aknet dhe infeksionet me mjaltë. Ëellness Mama rekomandon marrjen e 1 lugë çaji mjaltë, dhe ta fërkoni në fytyrën tuaj të lagur dhe pastaj ta shpëlani.