NGA DHJETË VITE MË PARË/ Si kanë ndryshuar anëtarët e familjes mbretërore gjatë kësaj kohe – AlpeGossip
NGA DHJETË VITE MË PARË/ Si kanë ndryshuar anëtarët e familjes mbretërore gjatë kësaj kohe

NGA DHJETË VITE MË PARË/ Si kanë ndryshuar anëtarët e familjes mbretërore gjatë kësaj kohe

Mbretëresha Elizabeth II e Britanisë së Madhe është monarku mbretëror më i gjatë në histori dhe bashkë me Princin Philip mirëpritën 8 nipër e mbesa.

Më poshtë janë fotot e anëtarëve të familjes mbretërore të vitit 2010 dhe 2019 dhe bashkangjitur me ta nga një përshkrim se çfarë ka ndodhur me jetën e tyre deri tani.

Tani, le të zbuloni disa detaje më shumë se si ishte pamja e secilit anëtar të familjes mbretërore dhe çfarë ndryshoi tek ta.

1.Mbretëresha Elizabeth II

Ngjarja më e rëndësishme për Mbretëreshën ndodhi në 6 shkurt 2017, kur ajo u bë monarku i parë britanik që festoi një Jubile të Sapphire, që do të thotë se në atë moment ajo ishte në fron për 65 vite.

Mbretëresha gjithashtu festoi 90-vjetorin e lindjes në vitin 2016 dhe një vit më vonë, ajo dhe Princi Philip arritën në përvjetorin e martesës së tyre të platinit, duke u bërë çifti i parë mbretëror britanik që janë së bashku për 70 vjet.

2.Princi Philip

Në maj të vitit 2017, pas 65 vjetësh shërbimi, Princi Philip u tërhoq nga të gjitha detyrat e tij zyrtare. Angazhimi i tij i fundit u zhvillua në gusht të 2017-ës në Buckingham Palace.

Që nga ajo kohë, ai po jeton një jetë të qetë në Wood Farm në pasurinë e tyre Sandringham, duke lexuar, pikturuar, duke shkruar letra dhe duke i ftuar miqtë t’i bëjnë shoqëri.

3.Princi Charles

Gjatë dekadës së kaluar, Princi Charles gradualisht ka marrë gjithnjë e më shumë angazhime në emër të Mbretëreshës.

Trashëgimtari i fronit është gjithashtu një ambientalist, saqë në vitin 2017 botoi një libër mbi ndryshimet klimatike.

4.Camilla, Dukesha e Cornëall

Së bashku me burrin e saj Princin Charles, Camilla mori pjesë në shumë angazhime zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar dhe jashtë saj. Në vitin 2017, ajo festoi edhe 70-vjetorin e lindjes.

5.Princi William

Në vitin 2011, William më në fund u vendos dhe u martua me të dashurën e tij për një kohë të gjatë Kate Middleton.

Sot ai është pjekur, ëshstë bërë  një baba i shquar dhe një burrë besnik.

Sa për arritjet e tij në karrierë, pasi mori pjesë në Royal Air Force në 2008-ën, në vitin 2010 u bë një pilot i kërkimit dhe shpëtimit plotësisht i kualifikuar, duke fluturuar me helikopterin e “Sea King”.

6. Kate Middleton

Pas martesës së tyre në prill të vitit 2011, Kate mori titullin e saj të ri dhe u bë Dukesha e Kembrixhit, duke i kushtuar jetën e saj bamirësisë për shëndetin mendor, fëmijët, sportet dhe artet.

Gjatë periudhës së 10 viteve të kaluara, ajo lindi 3 fëmijë, Princin George (2013), Princeshën Charlotte (2015) dhe Princin Louis (2018).

7.Princi Harry

10 vite më parë, jeta e Princit Harry ishte plotësisht e përkushtuar për ushtrinë.

Ai ishte një kapiten në Forcat e Armatosura Britanike dhe madje u vendos në zonën e luftës në Afganistan në vitin 2012.

Pastaj, në 2015-ën, ai u largua zyrtarisht nga ushtria, por vazhdoi të mbështesë burrat dhe gratë e  tjera.

Në vitin 2014, ai krijoi Lojërat Invictus, një ngjarje sportive në të cilën personeli  ushtarak garon në lloje të ndryshme sportesh.

Në vitin 2017, ai u shfaq për herë të parë në publik me Meghan Markle.

Ata u martuan në maj të vitit 2018 dhe kanë  një djalë, Archie Harrison Mountbatten-Windsor.

 8.Meghan Markle

Ishte vetëm një dekadë më parë që kur Meghan ishte një aktore dhe merrte pjesë në shfaqje televizive, përfshirë CSI: NY dhe Suits.

Kur u fejua me Princin Harry në vitin 2017, ajo la karrierën e saj të aktrimit për t’u bërë një dukeshë  me kohë të plotë.

Në maj të vitit 2019, ajo lindi djalin e tyre, Archie.

Sidoqoftë, jeta e saj si mbretërore nuk zgjati shumë, në fillim të vitit 2020, çifti vendosi të heqë dorë nga titujt e tyre mbretëror dhe të fillojë të punojë për t’u bërë i pavarur financiarisht, ndërsa vazhdojnë të mbështesin Mbretëreshën.

9.Princesha Anne

Princesha Anne merr shumë detyra dhe angazhime në emër të nënës së saj, Mbretëreshës Elizabeth II.

Në vitin 2017, ajo madje ndërmori angazhimet më zyrtare të të gjithë familjes mbretërore, përfshirë nënën e saj.

Ajo gjithashtu udhëton jashtë vendit shumë dhe është e përfshirë me mbi 200 bamirësi dhe organizata të tjera zyrtare.

10.Princi Andrew

Deri në vitin 2011, Princi Andrew shërbeu si Përfaqësuesi Special i Britanisë për Tregtinë Ndërkombëtare dhe Investimet.

Në vitin 2015, ai u bë Kryetar i Besuar i Fondacionit Ndërkombëtar të Dukës së Edinburgh.

Sipas rolit të tij të ri, ai udhëton brenda Mbretërisë së Bashkuar dhe jashtë saj, merr pjesë në ngjarje dhe prezanton Gold Aëards.

Në vitin 2019, Andreë zyrtarisht dha dorëheqjen nga detyrat e tij mbretërore.

11.Princeshë Beatrice

Që nga diplomimi i saj në kolegj në vitin 2011, Beatrice ka ndryshuar një numër pozicionesh, duke përfshirë punën për një kompani të IT në New York dhe duke qenë një mbrojtës i Hospice për Fëmijë, i quajtur “Forget Me Not”.

Në vitin 2010, ajo gjithashtu u bë anëtarja e parë e familjes mbretërore që përfundoi Maratonën në Londër.

12. Princeshë Eugenie

Në vitin 2013, Eugenie jetoi në Neë York për një vit dhe punoi si menaxhere e ankandeve të përfitimeve për kompaninë online “Paddle8”.

Pastaj ajo u kthye në Londër dhe mori një pozicion në galerinë e artit Hauser & Wirth, ku ende punon.

Kur ishte në kolegj, Eugenie takoi të dashurin e saj në një kohë të gjatë, Jack Brooksbank me të cilin u martua në tetor të 2018-ës.

13.Princi Edward

Më i riu nga fëmijët e Mbretëreshës dhe Princit Filip, Princi Eduard nuk dëshiron vëmendjen e publikut dhe preferon të jetojë një jetë të qetë me gruan e tij Sophie.

Ata festuan përvjetorin e 20-të të martesës në qershor të vitit 2019.

Megjithëse, Edëard ka detyrat e tij mbretërore dhe mjaft prej tyre.

Në krye të emërimeve të tij ushtarake dhe Programit të Dukës së Edinburgut, ai mbështet rreth 80 organizata, nga Badminton, Skoci deri në Shoqatën Britanike Paralimpike, nga të cilat ai është një mbrojtës.

14.Sophie, Kontesha e Wessex


Kontesha e Wessex shpesh bashkohet me burrin e saj kur ai kryen detyrat e tij mbretërore.

Në vitin 2011, ata vizituan Afganistanin, në vitin 2012 Karaibe, gjatë vitit Jubile të Diamantëve të Mbretëreshës.

Përveç kësaj, Sophie merr pjesë në shumë aktivitete të ndryshme nga moda deri tek mbështetja e personave me aftësi të kufizuara.

Në total, ajo është një mbrojtëse e më shumë se 70 organizatave dhe bamirësive.

E.D./Shqiptarja.com TAG:

  • Sondazhi i ditës:

    Sot nis operacioni anti-KÇK-së, a mendoni se do të ketë sukses?

      
Komento