NGA PERIMET TEK FRUTAT/ Zvogëloni djersën duke pëdorur këto ushqime – AlpeGossip
NGA PERIMET TEK FRUTAT/ Zvogëloni djersën duke pëdorur këto ushqime

NGA PERIMET TEK FRUTAT/ Zvogëloni djersën duke pëdorur këto ushqime

Ka 2.6 milionë gjëndra djerse në trup, të cilat mund të prodhojnë nga disa decilitra çdo orë. Nëse merreni me ndonjë aktivitet fizik apo jeni të ekspozuar ndaj temperaturës së lartë, djersa është e zakonshme, por problemi qëndron aty nëse djersiteni më shumë se normalja.

Perime të papërpunuara

Djersitja e tepërt është një problem që mund të lehtësohet nga dietat e kontrolluara. Ushqimi që merrni prek jo vetëm intensitetin e djersitjes, por edhe erën e saj. Së pari, ju duhet të rregulloni peshën tuaj të trupit, pasi ajo e bën të vështirë të freskoni trupin.

Djersitja e tepërt shkaktohet edhe si rezultat i ushqimeve djegës, me yndyrë dhe të ëmbla, pasi trupi përmes djersitjes lufton kundër toksinës së tepërt.

Reagimi i zinxhirit vazhdon – dietat e parregullta nxisin djersitje, dhe gjithashtu humbasin lëngjet e trupit, andaj është e rëndësishme të zvogëloni marrjen e sheqerit, kafeinës, prodhimeve të mishit, ushqimeve të skuqura dhe yndyrore, dhe të përpiqeni të hani ushqime me kalori të ulët.

Këto janë fruta dhe perime të papërpunuara, qumësht dhe produkte qumështi me një përqindje të ulët të yndyrës.

Përdorni vajin e ullirit si shtesën e vetme të sallatave dhe varieteteve, pasi është i pasur me antioksidues dhe është më i lehtë për t’u tretur se vajrat e tjera bimore. Shmangni margarinën dhe vajin e lulediellit gjatë përgatitjes së ushqimeve.

Përveç kësaj, keni kujdes edhe me pije të ftohta, pasi ato gjithashtu përkeqësojnë djersën dhe japin vetëm një ndjenjë të ftohjes afatshkurtër. Përfitoni nga uji i rregullt, limoni, por edhe pije të nxehta.

Zëvendësoni mishin e kuq me peshkun – salmoni dhe sardelet përmbajnë sasi të mëdha të kalciumit, gjë që ndihmon në reduktimin e djersitjes. Efektet e barabarta kanë portokalli dhe brokoli. Hani ushqim të pasur me fibra, arra, drithëra.

Nëse shuplakat e duarve tuaja janë të lagura dhe zona e sqetullës kur, për shembull, ju duhet të mbani një prezantim në punë ose të bëni ndonjë detyrë të vështirë, mund të keni një problem me djersitje të tepruar si rezultat i stresit dhe ajo mund të njihet përmes erës së fortë të djersës që përcjell situata të tilla

Nëse ju bien gjërat nga duart për shkak se ato i keni të lagura, dhe këpucët tuaja janë të lagura me djersë pavarësisht nga zgjedhja e këpucëve dhe temperaturës në natyrë, kërkoni ndihmë nga një dermatolog. Konsultojeni mjekun tuaj kur vëreni se djersitja e tepërt ndikon në cilësinë e jetës tuaj.