Nga veshjet e zeza tek çantat me rrip/ Gjashtë fakte që jo të gjithë i dinë për Coco Channel (FOTO) – AlpeGossip
Nga veshjet e zeza tek çantat me rrip/ Gjashtë fakte që jo të gjithë i dinë për Coco Channel (FOTO)

Nga veshjet e zeza tek çantat me rrip/ Gjashtë fakte që jo të gjithë i dinë për Coco Channel (FOTO)

Është një nga ikonat më të mëdha të shekullit të 20- të, dizajnerja e Coco Chanel. Kjo zonjë franceze jo vetëm që dinte të vishte një grua, por nisi një revolucion të tërë që do ta bënte modën më të lehtë për gratë.

Ka shumë fakte që mediat në ditët e sotme nuk përmendin për Coco Chanel, prandaj është mirë të dimë pak më shumë për dikë që ka bërë një ndryshim kaq të madh në një shoqëri që priste që gratë të visheshin si “shtëpiake”.

1.- Emri i saj i vërtetë nuk është Coco

Duhet ta dini që në fillim se ajo nuk ka lindur në një familje të pasur. Emri i vërtet i saj është Gabrielle Bonheur Chanel. Familja e saj ishte e varfër, banonte në një qytet të vogël francez dhe pas vdekjes së nënës së saj, ajo është dërguar në një jetimore bashkë me motrën e saj. Deri në këtë kohë ajo ishte vetëm 12 vjeç dhe gjatë kohës së qëndrimit në jetimore, ajo mëson të qepë, një aftësi që ia ndryshoi jetën. Kur ajo del nga jetimorja, “Chanel” fillon të këndojë në koncerte të vogla. Emri i saj “Coco” vjen nga dy këngë që ajo bëri edhe audienca e identifikoi menjëherë me këtë emër.

2.- Ajo fillimisht filloi si “Hat Maker”

Coco kupton se karriera e saj si këngëtare nuk ishte për të, ajo shkoi në Moulins ku takohet me dashurinë e saj të parë “Etienne Balsan”. Ajo bëhet mësuese e tij dhe fillon të jetojë një jetë magjepsëse falë pasurisë së tij. Etienne ishte admiruesi i parë i Coco-s që e ndihmoi të fillonte biznesin e vet të modës. Falë aftësive të saj të qepjes dhe ndjenjës për modën, Coco krijoi kapele që më pas çdo grua elegante duhej ta kishte. Etienne e ndihmoi të hapte dyqanin e saj të parë në Paris. Ajo vazhdoi të projektonte kapele për disa vite dhe më pas hapi krijoi rrjetin e dyqaneve të saj në Paris, duke shtuar më pas edhe rroba në koleksionin e saj. Megjithatë, Chanel kurrë nuk zotëronte plotësisht perandorinë e saj të modës ku edhe sot familja “Wertheimer” zotëron markën 100%.

3.- Solli revolucionin e modës

Coco mendonte se moda në fillim të viteve 1900 ishte me të vërtetë duke i bërë gratë të ndiheshin të pakëndshme dhe nuk ofron asgjë të re. Ajo padyshim kishte vizion të ndryshëm kur ishte fjala për shijen popullore të asaj kohe. Coco bëri një revolucion duke u bërë zonja e parë që mbante pantallona në publik. Ajo ishte gjithashtu dizajnerja e parë që krijoji fustanin, veshja e saj mori menjëherë popullaritet. Coco ishte e para që krijoji veshjet deri tek gjunjët, që për atë kohë ishte shumë e shkurtër. Ajo përfshinte elemente mashkullore në stilin dhe krijimet e saj, diçka që kurrë nuk pritej nga një grua. Siç e shihni edhe në foton poshtë, ajo vesh një kapelë marinar me një karficë zbukurimi.

4.- Coco solli veshjen me ngjyrë të zezë

Ju e dini se si të gjithë thonë se veshja e zezë është një domosdoshmëri? E pra, të gjithë ne duhet të falënderojmë për këtë Coco Chanel. Ajo erdhi me idenë e veshjes së zezë në vitet ’20 dhe një fotografi e krijimit të saj u botua në Vogue në vitin 1926. Revista e modës e quajti atë “Ford Chanel”. Si çdo gjë tjetër që u krijua nga Coco, veshja e zezë ishte shumë shpejt ndjesia më e re në qytet. Industria e filmit e bëri fustanin edhe më të popullarizuar duke veshur aktoret me ngjyrë të zezë, për shkak se ngjyrat e tjera dukeshin të shtrembëruara në ekran. Megjithëse Coco nuk krijoi konceptin e veshjes, ajo definitivisht e bëri atë shumë popullore.

5.- Dhe Kostume edhe….

Ashtu si me pantallonat, veshjet më të shkurtra dhe detajet e modës mashkullore në krijimet e saj, Coco mendonte se gratë kanë nevojë për një lloj uniforme të re. Në vitin 1925 ajo paraqiti kostumin e famshëm, klasik Chanel që adhurohet nga shumë gra edhe sot.

6.- Çanta me rrip ishte krijimi i saj

A ka një grua që nuk dëshiron të paktën një çantë Chanel? Ajo ishte e para që solli çantat me rrip ku u frymëzua nga çantat e ushtarëve dhe shiritat e hollë që mbanin për të lidhur thesin. Koleksioni i parë i saj u prezantua në fund të viteve 1920. Çanta klasike sot njihet si 2.55, një emër që erdhi pas datës kur Coco lëshoi versionin e përditësuar të çantave në shkurt të 1955. Çanta Chanel ishte dhe është ende një nga çanta më të njohura dhe të vlerësuara në industrinë e modës edhe pse çmimi i saj po behet çdo vit dhe më i lartë! /Blitz.al/