NUK DO JU NDAHENI/ Konsumoni qershi sa më shumë, dhe do keni një… – AlpeGossip
NUK DO JU NDAHENI/ Konsumoni qershi sa më shumë, dhe do keni një…

NUK DO JU NDAHENI/ Konsumoni qershi sa më shumë, dhe do keni një…

Konsumimi i frutave është gjeja më kryesore për trupin e njeriut, per të mbajtur një fizik të sa më të mirë dhe të shëndetshëm

AlpeNews.al ju sjell disa arsye pse duhet të kosumoni sa më shumë qershi:

1. Qershi lehtësojnë dhimbjen e artritit

Për ata që vuajnë nga artriti, ju do të lehtësoni dhembjet nëse në dietën tuaj shtoni edhe qershitë. Acidi urinar është ai që shkakton dhimbje dhe sipas një studimi 2 gota qershi reduktojnë deri në 15% acidin urinar. Qershitë gjithashtu ndihmojnë edhe në inflamacion duke ulur sasinë e proteinave.

2. Qershitë luftojnë kancerin

Image result for deep red cherries

Qershitë ngjyrë të purpurt kanë oksidantë të fuqishëm që luftojnë kancerin. Cyanidin është një antioksidantë pengon zhvillimin e qelizave kancerogjene. Siç e përmendëm ngjyra duhet të jetë jo e kuqe, por e errët si vishnja.

3. Qershitë ju ndihmojë të flini

Nëse çaji i kamomilit nuk ju ndihmon të flini gjumë, pini lëng qershie. Qershia përmban një hormon që ju përgjumë. Pini pak lëng qershie para se të flini, jo vetëm do ju zërë gjumi, por edhe do qetësoheni.

4. Qershitë dhe presioni i gjakut

Qershi është një burim i shkëlqyer i kaliumit, i cili ndihmon në uljen e presionit të gjakut duke hequr qafe natriumin e tepërt në trupin tonë. Ngrënia e qershisë ndihmon balancimin e kaliumit dhe natriumit dhe mund të parandalojë që hipertensioni të ndodhë.

5. Të hahet qershi mund të ndihmojë në humbjen e peshës.

Një filxhan qershi është më pak se 100 kalori. Gjithashtu, qershitë kanë shumë vitamina B siç janë tiamina, riboflavina dhe vitamina B6, këto vitamina janë thelbësore për metabolizmin dhe për të kthyer lëndë ushqyese në energji.