NUK E DINIM/ Të gjithë e hamë por ky produkt ushqimor shumon qelizat e kancerit – AlpeGossip
NUK E DINIM/ Të gjithë e hamë por ky produkt ushqimor shumon qelizat e kancerit

NUK E DINIM/ Të gjithë e hamë por ky produkt ushqimor shumon qelizat e kancerit

Janë bërë shumë paralajmërime deri tani, mirëpo rrallëherë njerëzit jua vënë veshin. Ka një produkt në kuzhinën tuaj, të cilin ju e përdorni çdo ditë që ka aftësi për të shumuar qelizat e kancerit.

Ky produkt është sheqeri dhe zbulimi fillestar është bërë që në vitin 1920 ngaDr. Otto Warburg, i cili fitoi çmimin “Nobel” sepse mbështeti këtë teori.

Warburg besonte se kur trupi furnizohej me sheqer artificial, prodhonte kimikate të ndryshme që nxisnin shumimin dhe përparimin e kancerit dhe mosfunksionim mitokondrial.

Me sa duket teoria është zhvilluar edhe më tepër në ditët e sotme.

Trupi prodhon çdo ditë miliona qeliza anormale të prirura për t’u zhvilluar në kancerogjene, por është vetë trupi që i eleminon këto të fundit. Nëse një person konsumon shumë sheqer artificial, ky produkt ndalon hormonet rregullatore IGF që të vrasin qelizat kanceroze.

Kur hormoni IGF i gjendur në gjakun tonë nuk jep sinjale se kur qelizat e këqija duhen shkatërruar, ato rriten e rriten pafundësisht. Ky proces përshpejtohet drejtëpërddrejtë nga sheqeri i cili i ushqen këto qeliza.

Nëse ju prisni sheqerin nga dieta juaj, do t’i prisni ushqimin qelizave kaceroze. Sipas mjekëve njeriu nuk duhet të marrë më shumë se 12 lugë çaji sheqer në ditë.

Kjo është sasia e sheqerit të përpunuar dhe nuk përfshin sheqernat natyrorë nga frutat apo perimet, por mos harroni se pijet freskuese (një kanaçe përmban dhjetë lugë sheqer) dhe ushqimet e kripura si ketchup-i dhe djathërat po ashtu.