Para se të përdorni lapsin në buzë, duhet të keni parasysh këtë gjë! – AlpeGossip
Para se të përdorni lapsin në buzë, duhet të keni parasysh këtë gjë!

Para se të përdorni lapsin në buzë, duhet të keni parasysh këtë gjë!

Pyetja: Kur duhet ta përdor lapsin për buzë dhe cila metodë aplikuese është më e mira?

Përgjigje: Lapsi për buzë është për buzëkuqin, sikur primer-i për pudrën ose shtresa bazë për manikyrin e thonjve; nuk është e domosdoshme, por kjo e bën buzëkuqin tuaj të duket më mirë dhe të zgjasë më shumë.

Ja çfarë duhet të keni parasysh gjatë përdorimit të tij:

1. Nëse keni buzë të holla apo pa formë. Duke i theksuar buzët me laps, një nuancë më e errët se ngjyra natyrale e buzëve tuaja, do ti bëni ato të duken më të plota dhe të formësuara. “Shmangni kufizimin e buzëve jashtë formës apo vijës, kjo funskionon vetëm në kamera, përndryshe do të dukeni shumë artificiale”, thekson grimieri Nick Barose.

2. Nëse buzëkuqi juaj ka fund shkëlqyes apo posedon formulë hidratuese. Buzëkuqët me shkëlqim dhe hidratim kanë më shumë gjasa se sa buzëkuqët mat, të lëshojnë ngjyrë apo të rrjedhin. Që të anashkaloni këtë problem dhe ta mbani ngjyrën në buzë, makeup artisti Troy Surratt rekomandon përdorimin e lapsit natyral ngjyrë rozë për kufizimin e buzëve tuaja, dhe më pas të aplikoni pudër në buzë e në fund buzëkuqin.

3. Nëse dëshironi që buzëkuqi juaj të zgjasë tërë natën. Për sigurim shtesë kundër zbehjes së buzëve gjatë mbrëmjeve, plotësoni tërë buzët me laps e jo vetëm ti kufizoni skajet, e më pas aplikoni buzëkuqin. Dendësia e lëmuar vepron si mbajtës i ngjyrës së buzëkuqit.

4. Në vend të buzëkuqit. Lapsat për buzë janë si zëvendësim i buzëkuqit mat. Zgjidhni laps më të trashë, me majë të butë, si dhe përdorni një brushë për ta përzier atë.