PËR PLOT 80 VITE/ Mësoni historinë e krijimit të “Tomi dhe Xherri” – AlpeGossip
PËR PLOT 80 VITE/ Mësoni historinë e krijimit të “Tomi dhe Xherri”

PËR PLOT 80 VITE/ Mësoni historinë e krijimit të “Tomi dhe Xherri”

Një maçok përtac, gjithmonë i bezdisur nga miu që jeton në shtëpinë e tij, krijon një komplot për ta hequr qafe atë me një kurth të ngarkuar me djathë.

Miu i mençur gjithmonë thur plane për ta vënë në grackë për macen dhe për të shpëtuar prej tij.

Ju ndoshta jeni kuriozë se çfarë ndodh më pas.

Historia mbaron ashtu siç nis pothuajse gjithmonë: me macen duke vrapuar pas miut që kurrë nuk arriti ta kapte.

Të gjithë mund të jemi familjarizuar me një ndër filmat më të famshëm për fëmijë që nuk njeh moshë.

‘Tom dhe Jerry’

Sipas BBC, kompania “Academy Award” krijoi një prodhim sekret pas ‘Perdes së Hekurt’ të Luftës së Ftohtë, kështu nisi “Tom dhe Jerry”, të cilët mbushin 80 vjeç këtë javë, u bënë një nga aktet më të njohura në botë.

Departamenti i animacionit i MGM, ku krijuesit Bill Hanna dhe Joe Barbera punuan, kishin luftuar të imitonin suksesin e studiove të tjera që kishin karaktere si “Porky Pig” dhe “Mickey Mouse”.

Nga mërzia, animatorët të dy nën 30 vjeç, filluan të mendojnë për idetë e tyre.

Barbera tha se ai e donte shumë konceptin e thjeshtë të një karikaturë mace dhe miu, me konflikt dhe ndjekje, edhe pse ishte bërë shumë herë më parë.

Puss merr Boot ishte i pari që ata publikuan, në vitin 1940.

Debutimi ishte një hit dhe fitoi në studio një nominim Oscar për filmin më të mirë të shkurtër. Pavarësisht punës së tyre, animatorët nuk u besuan.

Një ndryshim erdhi vetëm kur një letër arriti nga një figurë me ndikim në industri në Teksas, kur pyeste se kur ajo do të shihte një tjetër nga ato ‘vizatime të mrekullueshme për mace dhe mi’.

“Jasper dhe Jinx”, siç u njohën për herë të parë, u bënë “Tom dhe Jerry”.

Krijuesit Bill Hanna dhe Joe Barbera

Sipas Barbera nuk ka pasur ndonjë diskutim të vërtetë për personazhet që nuk flasin, por pasi u rritën me filma të heshtur si “Charlie Chaplin”, krijuesit e dinin se mund të ishin gazmor edhe pa dialog.

Për pjesën më të mirë të dy dekadave të ardhshme, Hanna dhe Barbera mbikëqyrën prodhimin e më shumë se 100 prej filmave.

Duheshin javë për të prodhuar secilin dhe kushtonin deri në 50 mijë dollarë shpenzime, kështu që vetëm një pjesë e vogël mund të bëhej çdo vit.

“Tom dhe Jerry” janë konsideruar pothuajse në mënyrë universale më të mirët, me animacion të pasur që ndihmoi për të fituar7 Academy Awards në Hollivud.

Ka diçka në lidhje me animacionin. Një vizatim është një vizatim, është si të shihni piktura. Po, ne e dimë se ato janë nga vitet 1800 ose 1700, por nuk ka rëndësi dhe akoma ju flet sot”.

“Kjo është gjëja me këto karikaturat. Ajo që kemi mësuar në kohë është se ata me të vërtetë janë art i shkëlqyeshëm.”

“Warner Brothers”, zotërojnë tashmë të drejtat për “Tom dhe Jerry”, do të nxjerrin një film të ri me pak para Krishtlindjes së këtij viti.

Nuk dihet shumë për projektin, përveç që aktorët e përfshirë janë Chlow Grace Moretz dhe Ken Jeong.

“Unë mendoj se shumica e njerëzve mund të identifikohen me Jerry të vogël sepse gjithmonë ekziston një shtypës në jetën tonë.”

“Ne gjithmonë kemi dikë, shefin tonë, pronarin tonë, politikën, çfarëdo qoftë. Kur ne thjesht po përpiqemi të jetojmë jetën tonë dhe dikush dëshiron ta shqetësojë atë.”