PËR TË HUMBUR PESHË SHPEJT/ Pini uthull molle kaq herë në ditë – AlpeGossip
PËR TË HUMBUR PESHË SHPEJT/ Pini uthull molle kaq herë në ditë

PËR TË HUMBUR PESHË SHPEJT/ Pini uthull molle kaq herë në ditë

Uthulla e mollës përveç në ushqim, ajo po gjen përdorim edhe në futje të dietës, përkatësisht po ndihmon me humbjen e peshës.

Shkencëtarët me vite të tëra kanë hedhur vështrimin mbi benefitet e uthullës së mollës. Ndërsa disa shprehen skeptikë në lidhje me përdorimin e saj, është vërtetuar se uthullla e mollës ndihmon në stabilizimin e nivelit të sheqerit në gjak.

Madje, këtë gjë e ka pohuar edhe Ali Neilan, një dietologe në një intervistë të fundit për The Sun.

Një teori e tillë gjithashtu po mbrohet edhe prej Stacy Goldberg, një tjetër dietologe.

“Komponenti acetik agjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e glukozës së lartë dhe rezistencës së insulinës”, tha ajo.

Tutje, ajo rekomandon që uthulla e mollës të përdoret çdo ditë, me qëllim që të arrihen përfitime të kënaqshme.

“Konsumoni dy deri në tri lugë gjelle në ditë, duke i vendosur në ujë apo edhe në sallatë”, rekomandoi Goldberg.