PO MUNDOHENI TË HUMBISNI PESHË? Filloni të konsumoni këto 4 ushqime shumë të shijshme – AlpeGossip
PO MUNDOHENI TË HUMBISNI PESHË? Filloni të konsumoni këto 4 ushqime shumë të shijshme

PO MUNDOHENI TË HUMBISNI PESHË? Filloni të konsumoni këto 4 ushqime shumë të shijshme

Ushqime të shijshme që ju ndihmojnë të bini nga pesha? Duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë. Humbja e peshës është një llogari matematikore e thjeshtë. Duhet të hani më pak kalori se sa konsumoni. Disa ushqime mund t’ju ndihmojnë të hiqni disa kile sepse ju bëjnë të frenoni disa dëshira.. Disa madje rregullojnë metabolizmin tuaj. Pra, merrni këto 4 ushqime kur shkoni në supermarket:

Fasulet: janë një burim i madh i proteinave. Fasulet janë gjithashtu të larta në fibra dhe të ngadalta për tu tretur. Kjo do të thotë që ju ndiheni më të ngopur për një kohë të gjatë.

Kos me drithëra fruta dhe arra: Është i pasur me fibra,dhe gjithashtu i shëndetshëm. Gjithashtu ju ndihmon kur ju merr uria për ëmbëlsira pasi mjalti i shton shijen e mirë.

 

Patatet: Në fund të fundit, edhe pse është një ushqim i rëndë , është një perime që përmban 168 kalori dhe 5 gram proteina dhe 3 gram fibra. Ato janë veçanërisht të kënaqshme për shkak se ato përmbajnë molekula rezistente të amidonit që nuk mund të treten.

 

Jeshillëqet: Ata janë të ulëta në  kalori dhe karbohidratet, por të ngarkuar me fibra. Zarzavate jeshile janë gjithashtu  shumë të larta në të gjitha llojet e vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve. Kjo përfshin kalcium, i cili është vërtetuar se ndihmon në djegien e yndyrës.