Probleme në shtrat? Ja 5 ushqimet që rritin performancën tuaj seksuale – AlpeGossip
Probleme në shtrat? Ja 5 ushqimet që rritin performancën tuaj seksuale

Probleme në shtrat? Ja 5 ushqimet që rritin performancën tuaj seksuale

Të pasurit e një jete të kënaqshme seksuale lidhet me të ndjerit i shëndetshëm fizikisht dhe shpirtërisht. Kështu që nuk është surprizë kur themi që ushqimi mund të ndikojë në jetën tuaj seksuale.

50% e grave vuajnë nga probleme seksuale si dhe nuk janë në gjendje të pësojnë orgazëm. Ndërkohë një e pesta e të rinjve përjetojnë një dobësim të performancës seksuale në një moment në jetën e tyre.

Nëse nuk je i kënaqur për atë që ndodh në dhomën e gjumit është koha t’i hedhësh një sy dietës tënde. Ne ju ndihmojmë të rritni dëshirën tuaj seksuale, duke ngrënë ushqimet më të mira që nxisin epshin.

Këtu janë 5 ushqimet për një epsh të zjarrtë:

Peshku
Për një nxitje të shpejtë të energjisë, mos kërko më shumë se vitaminën B12. Ajo ndihmon në ruajtjen e shëndetit të trurit dhe qelizave të kuqe të gjakut. Sipas një studimi të Harvardit të publikuar në Journal of Medicine të New England, simptomat tipike të mungesës së vitaminës B12 përfshijnë lajme të këqija në dhomën e gjumit. Nëse ke një takim të rëndësishëm në darkë, porosit një fileto të freskët peshku.

Sushi

Sushi është gjithashtu një burim i rëndësishëm i vitaminës B12, e cila ju ndihmon në përmirësimin e rrjedhjes së gjakut në trupin tuaj.

Midhje
Ndoshta keni dëgjuar për vetitë afrodiziake të midhjeve. Një studim në një konferencë të vitit 2005 të Shoqatës Amerikane të Kimisë, doli në përfundimin se midhjet përmbajnë përbërës që rrisin nivelet e testosteronit dhe estrogjenit.

Një nxitje në prodhimin e hormoneve përkthehet në rritje të dëshirë seksuale. Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i zinkut, i cili ndihmon rrjedhjen e gjakut në organet seksuale të të dyja gjinive. Porositi tani në SnapFood.al dhe mos lër të shkojë dëm asnjë minutë.

Mjalti
Mjalti është ilaçi i gjithçkaje. Edhe Muaji i Mjaltit nuk është quajtur më kot kështu. Ka ekzistuar një praktikë e lashtë dashurie kur çiftet izoloheshin në një dhomë dhe pinin këtë pije magjike me mjaltë që besohej se rriste dëshirën dhe aftësinë e tyre seksuale. Mjalti ka një mineral i cili është i njohur për të rritur testosteronin. Porosit tani një akullore me mjaltë dhe mos mendo vetëm për veten por edhe për partneren.

 

Çokollata e zezë
Çokollata e zezë njihet për aftësitë e saj për të rregulluar humorin dhe për të ulur stresin. Falë përbërjes së lartë të flavonideve që gjenden në çokollatën e zezë, ajo ka ndikim në mirë qarkullimin e gjakut dhe balancimin e tensionit. Ajo ndikon edhe në vënien në lëvizje të hormoneve tuaja.