Si ta përdorni mëllagën si ilaç – AlpeGossip
Si ta përdorni mëllagën si ilaç

Si ta përdorni mëllagën si ilaç

Është mbretëresha e bimëve mjekësore!  Një çaj mëllage (malva silvestris) shërben si pastrues, kundërinfektiv, laksativ, falë numrit të madh të jargëzave të pranishme në gjethe, kërcell e rrënjë. Mëllaga është e vetmja bimë mjekësore që nuk jep efekte anësore, pavarësisht sasisë së përdorur. Shumë të mira janë gjethëzat e mëllagës, të ziera me fasule dhe lakër të zezë.

Këshillohet për:
  • gastrit
  • ciste
  • dhimbje kyçesh
  • astmë

Çaji i gjetheve të mëllagës është një pastrues i fortë. Vlesa me rrënjë mëllage është mjaft efikase për patalogjitë e lartpërmendura.

Udhëzime: 

  • Një vlim i mirë bëhet kur ziehet për 20 minuta.
  • Në një litër ujë hedhim tri lugë gjelle mëllage të thërrmuara.
  • Këshillohet një filxhan tri herë në ditë, i ëmbëlsuar me mjaltë.