Si të kontrolloni atakun e urisë/ Ja cilat janë 8 këshilla - AlpeGossip
Si të kontrolloni atakun e urisë/ Ja cilat janë 8 këshilla

Si të kontrolloni atakun e urisë/ Ja cilat janë 8 këshilla

10 ushqime që shkaktojnë uria nervosa

Ankthi

Mërzitja

Stresi

Trishtimi

Ngjarjet e rëndësishme (provimet, mbledhjet e punës, takimet)

Frustrimet

Papërshtatshmëria

Ndjenja e fajit

Mungesa e diçkaje (ose dikujt)

Zemërimi

Si ta kontrollosh urinë?

Sport. Ideale është yoga. Por mjafton edhe një shëtitje për të aktivizuar receptorët e serotoninës.

[I ngjashëm: Si të detoksifikoni trupin për shëndet të mirë dhe lëkurë të bukur ]
[I ngjashëm: Këshillat e gjyshes: Ç’duhet të bëni nëse ju pickon një kandil deti? ]

Përtypni. Përtypni ngadalë çdo kafshatë për t’i dhënë kohë trurit të regjistrojë impulse e sasisë.

Ushqime të shëndetshme. Edhe nëse nuk arrijmë të kontrollojmë urinë, të paktën të hamë ushqime të shëndetshme. Frutat, perimet dhe jogurti janë më të mira se patatinat e çokollatat. Të mbani në çantë, tryezën e punës apo kuzhinë disa fruta të thata do të ishte ideale.

Bëni diçka për të larguar mendjen. Një telefonatë, një pauzë për të biseduar me miket, një xhiro shopping on line ose çohuni dhe kërceni. Pra, shkarkoni energjitë.

Ushqim komfort. Përgatisni recetën që ju bën të ndiheni në shtëpi. Para një krize urie, premtojini vetes që në darkë do të gatuani diçka speciale.

Homeopati. Argentum nitricum, Lycopodium, Pulsatilla

Mos tejkaloni vaktet. Duke nisur nga mëngjesi, duhet të mësojmë të ushqehemi mjaftueshëm për të kënaqur edhe shijen.

Pini ujë. Ju bën mirë dhe mund të merrni diçka pa shtuar kalori. Por edhe çajrat janë një zgjedhje e mirë.