Sihni shenjat që tregojnë se keni probleme me mëlçinë – AlpeGossip
Sihni shenjat që tregojnë se keni probleme me mëlçinë

Sihni shenjat që tregojnë se keni probleme me mëlçinë

Lëkura êshtë organi kryesor që tregon problemet qê mund të keni në organizëm, Mëlçia juaj është organi i dytë më i madh në trupin tuaj. Filtron substanca të dëmshme nga gjaku dhe ndihmon që ushqimi të kthehet në energji. Këto janë funksione të rëndësishme, që tregojnë se një mëlçi e shëndetshme është shumë e rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm.

 

Ka shumë lloje të ndryshme të sëmundjeve të mëlçisë, duke përfshirë cirrozën, hepatitin, cistat, kancerin dhe sëmundjet që lidhen me alkoolin apo mëlçia statoze ose”e dhjamosur”.Faktorët e rrezikut për këtë të fundit përfshijnë obezitetin, diabetin e tipit 2 dhe kolesterolin e lartë.

Këshillohet:

Konsumoni një dietë të pasur me fruta, perime, fruta te thata, farêra tê ndryshme dhe proteina të shëndetshme
Limitoni marrjen e ushqimeve me sasi të lartë në sheqerna, yndyrna të ngopura dhe kripëra
Përfshini aktivitetin fizik në rutinën tuaj të përditshme
Mbani peshën tuaj në një nivel të shëndetshëm
Menaxhoni diabetin
Ulni nivelet tuaja të kolesterolit
Shmangni alkoolin
Shenjat që mëlçia juaj ka probleme:

1. Zverdhje
Ngjyrimi ngjyrës se lëkurës, thonjve dhe/ose të bardhës se syve mund të zbulojnë toksicitetin themelor. Sinjalet e enjtes tregojne se kjo sëmundje ka progresuar në cirrozë dhe ju duhet të kërkoni ndihmë mjekësore menjeherë.

2. Mungesa e energjisë dhe konfuzionit mendor
Sëmundja toksike e mëlçisë mund të shkaktojë lodhje, dobësi dhe mungesë energjie. Lodhja në kombinim me nauze, diarre dhe humbje të oreksit janë shenjat e para të dështimit të mëlçisë, që kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor. Toksinat mund të krijohen edhe në trurin tuaj, duke shkaktuar probleme me kujtesën, përqendrimin dhe gjumin. Nese nuk trajtohet, kjo mund të çojë në konfuzion mendor.

3. Mungesa e oreksit
Përzierja, të vjellat dhe/ose mungesa e oreksit jane të lidhura me sëmundjen toksike të mëlçisë. Si rezultat i nauzesë, pacientët mund të kenë humbje peshe. Leptin është një hormon i sekretuar nga trupi për t’ju bërë të ndiheni të plotë pas ngrënies. Pacientët me mëlçi toksike kane nivele të larta të leptinit, i cili gjithashtu mund të çojë në mungesën e oreksit.

4. Kolesteroli i lartë dhe kontrolli i gjakut
Trashja mund të shkaktojë hipertension dhe kolesterol të lartë, por ato janë edhe simptoma të sëmundjes së mëlçisë.

5. Ndjeshmëria e lëkurës
Kruajtjet e lëkurës ose venat e merimangës mund të jenë rezultat i edemës ose ënjtjes nën lëkurë. Lëkura mund të jetë gjithashtu e kuqe. Tek pacientët diabetikë, lëkura mund të kete edhe ngjyrën e bronztë që tregon se dështimi i organit është i pashmangshëm.

6. Problemet në bark ose këmbë
Ënjtje në këmbët tuaja ose në bark mund të tregojnë një mëlçi toksike. Ënjtja mund të jetë e dhimbshme për shkak të presionit që bën në bark.
Për pacientët mbipeshë ose obezë, ënjtja mund të jetë e maskuar nga yndyra në bark .