STUDIM/ Qëndrimi ulur shkakton sëmundjen vdekjeprurëse – AlpeGossip
STUDIM/ Qëndrimi ulur shkakton sëmundjen vdekjeprurëse

STUDIM/ Qëndrimi ulur shkakton sëmundjen vdekjeprurëse

Kalimi i orëve para ekranit televiziv ju ndihmon të ndiheni mirë, por kjo përkeqëson enët e gjakut.

Studiuesit kanë zbuluar se njerëzit që kalojnë shumë kohë para TV janë në rrezik për mpiksjen e gjakut.Ajo ndodh në këmbë dhe mund të arrijnë në mushkëri, duke shkaktuar një gjendje potencialisht vdekjeprurëse të quajtur emboli pulmonare.

Ky fenomen quhet akoma “sindromë e klasës së ekonomisë” në zhargonin modern, pasi raste të ngjashme kanë ndodhur në pasagjerë me distanca të gjata.Studiuesit e Universitetit të Minnesota sqaruan se qëndrimi ulur për periudha të gjata kohore mund të shkaktojë formimin e mpiksjes së gjakut, pasi qarkullimi normal i gjakut është i dëmtuar. A mundet që shikimi i zgjatur i televizionit të rrisë rrezikun për enët e gjakut?Studiuesit analizuan të dhënat për më shumë se 15,000 amerikanë, të moshës 45-64 vjeç, në një studim afatgjatë që filloi në vitin 1987.

Vetëm në vitin 2011, rreth 700 raste të tromboembolizmit venoz kanë ndodhur në mesin e pjesëmarrësve.Njerëzit që shikonin televizionin për një kohë të gjatë kishin 70 për qind më shumë të ngjarë të zhvillonin mpiksje gjaku sesa njerëzit që rrallë uleshin pranë një televizioni.

Ky rrezik mbeti i lartë kur u morën parasysh faktorë të tjerë si pesha e një personi ose aktiviteti i rregullt fizik. Zgjidhjet e mundshme janë që nganjëherë të ngriheni herë pas here. Ne gjithashtu kujtojmë njerëzit që udhëtojnë shpesh me aeroplan duhet të bëjnë ushtrime ose të qëndrojnë në këmbë, ose të paktën të ecin deri në tualet për të çlodhur veten. Rezultatet e studimit u botuan në ‘Journal of Thrombosis and Thrombolysis”.

Top Channel