TË HANI PARA APO PAS AKTIVITETIT FIZIK? Më në fund ekspertët japin përgjigjen – AlpeGossip
TË HANI PARA APO PAS AKTIVITETIT FIZIK? Më në fund ekspertët japin përgjigjen

TË HANI PARA APO PAS AKTIVITETIT FIZIK? Më në fund ekspertët japin përgjigjen

Ka qenë një nga pyetjet më të mëdha pa përgjigje në botën e palestrës deri tani. Dhe tani një studim i ri më në fund ka zgjidhur dilemën, nëse duhet të hani para ose pas aktivitetit fizik.

Studiuesit në Universitetet e Bath, Birmingham, Neëcastle dhe Stirling analizuan shpenzimet e energjisë për 12 meshkuj fizikisht aktivë midis moshave 20 dhe 26. Secili prej tyre përfundoi tri prova të ndryshme: e para: hëngrën mëngjes me qumësht dhe drithëra dhe pastaj të pushonin, e dyta: hëngrën të njëjtin mëngjes por dy orë përpara se të bënin aktivitet fizik dhe e treta: duke mos ngrënë asnjë gjë  përpara aktivitetit fizik. të

Studimi zbuloi se kur meshkujt hoqën dorë nga mëngjesi, ata kishin një deficit më të madh kalorish gjatë ditës, rreth 150 kalorive mesatarisht, duke nënkuptuar se stërvitja pa mëngjes është më e mira për humbje peshe.

“Këto rezultate sugjerojnë se për të rinjtë e shëndetshëm, një deficit afatshkurtër i energjisë mund të arrihet më lehtë nëse mëngjesi hiqet para stërvitjes”, përfunduan autorët e studimit. Ja se si funksionon: Kur punoni në stomak bosh, trupi juaj nuk ka energji lehtësisht të disponueshme nga ushqimi, kështu që tërheq nga burime të tjera, si yndyra e trupit të ruajtur, gjë që e bën ushtrimin tuaj më efektiv në djegien e yndyrës dhe ndihmon humb peshe.

Përveç kësaj, duke u ushtruar në këtë mënyrë  mbani nivelin tuaj të ulët të insulinës, duke i lejuar trupit tuaj të prodhojë më shumë hormone të rritjes që gjithashtu djeg yndyrën