TETORI MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR KANCERIN E GJIRIT/ Rudina Magjistari ka një mesazh për ndjekësit e saj (VIDEO) – AlpeGossip
TETORI MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR KANCERIN E GJIRIT/ Rudina Magjistari ka një mesazh për ndjekësit e saj (VIDEO)

TETORI MUAJI I NDËRGJEGJËSIMIT PËR KANCERIN E GJIRIT/ Rudina Magjistari ka një mesazh për ndjekësit e saj (VIDEO)

Tetori në të gjithë botën është muji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit. Ky muaj ka si qëllim që të informojë dhe edukojë individët për kujdesin ndaj gjirit dhe kontrrollin e tij. Nëse nuk e dinit, përveç femrave të rrezikuar nga kjo sëmundje janë dhe meshkujt. Meshkujt kanë një numër më të ulët të shanseve për tu prekur nga ky kancer por gjithsesi rreziku ekziston kështu që mos e nënvlerësoni.

Me rastin e kësaj fushate në mbarë botën, edhe Rudia Magjistari ka zgjedhur të japë kontributin e saj. Ajo ka postuar një video në Instagramin e saj ku shprehet dhe thotë se gjithçka mund të kapet në kohë dhe të kurohet para se të jetë vonë. Për këtë arsye ajo ka sygjeruar se të gjithë duhet të bëjnë mamografinë dhe të sigurohen për shëndetin e tyre. /AlpeGossip.al