THINJAT E PARAKOHSHME/ Ja si mund ti shmangni vetë – AlpeGossip
THINJAT E PARAKOHSHME/ Ja si mund ti shmangni vetë

THINJAT E PARAKOHSHME/ Ja si mund ti shmangni vetë

Thinjat e flokëve nuk prekin vetëm të moshuarit, pro ato gjithmonë e më shumë janë të përhapura edhe tek të rinjtë. 

Thinjat e flokëve janë një proces i natyrshëm që shpesh nis pas të 40-ve, mirëpo ndodh edhe që disa njerëz të thinjen shumë para kohe. Thinjat janë shkaktuar kur trupi ndal prodhimin e pigmentit të melaninës që është përgjegjës për ngjyrën e errët të flokëve.
Melanina ndalon së prodhuari për shkaqe të ndryshme si: stresi, ankthi, mungesës së ushqimit të ekuilibruar,  trashëgimia  gjenetike etj.
Ja disa këshilla si të parandaloni me produkte natyrale thinjen e flokëve.
1.
Bamje dhe vaj ulliri. Merrni 2-3 bamje dhe hidhni në një filxhan vaj ulliri dhe zieni deri sa të nxjerrin një ngjyrë të errët. Më pas masazhoni kokën dy herë në javë me këtë përbërje. Bamjet janë përdorur që në kohët e lashta për të shmangur thinjat tek floku dhe ngjyrosjen e tij.
2.
Lëng qepe dhe lëng limoni. Qepa është përdorur për të shmangur thinjen e flokut. Pikoni lëng qepe dhe lëng limoni dhe aplikojeni në rrënjën e kokës për 30 minuta. Më pas lahuni si zakonisht