MËSOJENI TANI/ Nëse darkoni me të dashurin tuaj, po i bëni ‘dëm’ vetes – AlpeGossip
MËSOJENI TANI/ Nëse darkoni me të dashurin tuaj, po i bëni ‘dëm’ vetes

MËSOJENI TANI/ Nëse darkoni me të dashurin tuaj, po i bëni ‘dëm’ vetes

Nëse keni vënë re se pas një darke me të dashurin, xhinset tuaja bëhen më të ngushta, kjo nuk është një rastësi. Dhe nëse besoni se kjo ndodh sepse jeni më të qetë dhe nuk nevojë të tërhiqni barkun në sy të partnerit, gaboheni gjithashtu. Ka një arsye tjetër që fshihet pas kësaj “fryrje” të papritur:

Njerëzit hanë deri në 50% më shumë me familjen dhe miqtë

Është e konfirmuar që linjat e belit tonë janë në rrezik të vërtetë kur ne hamë me shoqërinë, miqtë ose partnerin. Ne jemi në gjendje të hamë 48% më shumë ushqim me ta, në krahasim kur drekojmë ose darkojmë vetëm.

Kjo ndodh, sepse ne kënaqemi kur e ndajmë ushqimin me të tjerët. Ne jo vetëm hamë së bashku, por edhe argëtohemi teksa bisedojmë, ose shohim filma. Kjo gjë na ndihmon të krijojmë lidhje më të forta sociale. Sado argëtuese të jetë, ky zakon nuk është shumë i mirë, sepse ne nuk jemi të vetëdijshëm për sasinë e ushqimit që po konsumojmë.

Prandaj, kujdes kur konsumoni me partnerin ose familjarët, pasi po i shtoni vetes disa kile të konsiderueshme.