THYEN REKORDIN/ Njihuni me kalin më të gjatë në botë (FOTO) – AlpeGossip
THYEN REKORDIN/ Njihuni me kalin më të gjatë në botë (FOTO)

THYEN REKORDIN/ Njihuni me kalin më të gjatë në botë (FOTO)

Kuajt janë të të gjitha formave, ngjyrave dhe madhësiëve.

Dhe Big Jake mban rekordin si kali më i gjatë në botë. Ai u bë i famshëm në vitin 2012 pasi u kurorëzua si kali më i gjatë në botë nga Rekordet Gines.

Big Jake vjen nga një rracë që është admiruar si një nga më të fortit dhe fuqishëm në mesin e kuajve: belg.

“Ai u ble mëz, ishte ndoshta tre, nga një i afërmi im dhe u rrit shumë,”-tha Jerry Gilbert për CNN Sport.

Gilbert tha se kur famija e tij u njoh me të, tani 17-vjeç, ishte një nga kuajt më të mëdhenj që kishin parë ndonjëherë.

“Unë kontaktova Guines në vitin 2010 kur Jake ishte rreth 9-vjeç,”-shtoi ai.

Pas matjes rezultoi se Big Jake ishte 2.10 metra i gjatë dhe u emërua zyrtarisht kali më i gjatë në botë.