“VDEKJA QË TRONDITI NJË KOMB”/ 21 vite nga ikja e Princeshë Dianës. Historia e vajzës “faqekuqe” – AlpeGossip
“VDEKJA QË TRONDITI NJË KOMB”/ 21 vite nga ikja e Princeshë Dianës. Historia e vajzës “faqekuqe”

“VDEKJA QË TRONDITI NJË KOMB”/ 21 vite nga ikja e Princeshë Dianës. Historia e vajzës “faqekuqe”

Sot është përvjetori i 21-të i vdekjes së Princeshës Diana, e cila vdiq në një aksident automobilistik në Paris më 31 gusht të vitit 1997.

Vdekja e saj tragjike e tronditi kombin britanik. Ajo ishte martuar me Princin Çarls më 29 korrik 1981 kur ishte vetëm 19-vjeçe. Megjithatë, kur Diana vdiq, ajo nuk ishte më e martuar me Princin Çarls dhe kishte vetëm titullin e saj Princeshë Diana Spencer.

Por për shkak se ishte aq e famshme dhe e dashur në mesin e publikut në Britani dhe në mbarë botën, ajo mori një funeral shtetëror dhe iu dha arkivoli kryesor i një mbretëreshe, i cili peshonte një çerek ton sepse ishte i veshur me plumb, pasi është një traditë që mbretërit britanikë janë varrosur në arkivole të tilla.

Arkivoli i Princeshës duhej të varroset në varrin e familjes Spencer në kishën e tyre lokale, por Earl Spencer, vëllai i Dianës, ndryshoi planet në interes të sigurisë publike dhe zgjodhi që të varrosej në bazën e Althorp Park në një ishull i njohur si Ovalet.