Versaçe shitet për 2 miliardë dollarë/ Donatella dhe Michael Kors flasin për bashkëpunimin – AlpeGossip
Versaçe shitet për 2 miliardë dollarë/ Donatella dhe Michael Kors flasin për bashkëpunimin

Versaçe shitet për 2 miliardë dollarë/ Donatella dhe Michael Kors flasin për bashkëpunimin

Kompania e modës Michael Kors është gati te bleje Versace-n, markë luksoze italiane e themeluar nga Gianni Versace në vitin 1978, për 2.12 miliard dollarë. Të dy shtëpitë e modës e bënë njoftimin të martën, një ditë pasi spekulimet u përhapën në lidhje me një marrëveshje potenciale.

Donatella Versace, drejtuese e shtëpisë së modës në Milano, e cila ndihmoi në udhëheqjen e kompanisë pas vdekjes së vëllait të saj në vitin 1997, tha se është koha e përkryer që kompania të bashkohet me Michael Kors.

“Ka më shumë se 20 vjet që kur mora shoqërinë së bashku me vëllain tim Santo dhe vajzën Allegra”, tha Donatella Versace në një njoftim për shtyp. “Unë jam krenare që Versace mbetet shumë i fortë në kulturën moderne“.

Në mediat sociale, tifozët e markës Versace ishin më pak entuziastë.

Qëndroni larg nga versaçe “, shkruante një grua në përgjigje të një postimi të Michael Kors, pasi të hënën pasdite u përhapën thashethemet e marrëveshjes.

Përveç një “mali” parash, Versace dhe vëllai i saj dhe vajza e saj do të marrin 150 milionë euro në kompaninë e sapo bashkuar. Kur marrëveshja mbyllet, Michael Kors Holdings Limited do të ndryshojë emrin e saj në Capri Holdings Limited.

Ne jemi të ngazëllyer që të kemi Versace si pjesë e familjes sonë të markave luksoze dhe ne jemi të vendosur të investojmë në rritjen e saj“, tha John D. Idol, kryetari dhe CEO i Michael Kors. “Me burimet e plota të grupit tonë, ne besojmë se Versace do të rritet në mbi 2 miliardë dollarë amerikanë në të ardhura”.

Kors tha se dëshiron të marrë prodhimet e Versace në më shumë dyqane – prej rreth 200 tani në një qëllim prej 300. Ajo gjithashtu do të vërë theksin më shumë në krijimin e aksesorëve dhe këpucëve.

Kompania e kombinuar parashikohet gjithashtu të ndryshojë gjurmën gjeografike të Michael Kors Holdings. Markë e modës dëshiron të zvogëlojë mbështetjen e saj në biznes në Amerikë dhe të rrisë ekspozimin e saj në Azi.

Designer Michael Kors themeloi kompaninë e tij të modës dhe dizajnit në vitin 1981 në Manhatan, ku ende është i bazuar. Ajo lulëzoi me theks në çanta të shtrenjta dhe një angazhim për të shitur produktet e saj në dyqane. Blerja e Versace vazhdon përpjekjet e saj si për të diversifikuar ofertat e saj dhe për të përfituar nga shitjet luksoze në fund të lartë.

/AlpeNews.al