“VERSION I SHËMTUAR”/ Elsa Lila reagon për herë të parë për deklaratën e kompozitorit të këngës ‘Pyes Lotin’ – AlpeGossip
“VERSION I SHËMTUAR”/ Elsa Lila reagon për herë të parë për deklaratën e kompozitorit të këngës ‘Pyes Lotin’

“VERSION I SHËMTUAR”/ Elsa Lila reagon për herë të parë për deklaratën e kompozitorit të këngës ‘Pyes Lotin’

Festivali i Këngës ashtu sikurse çdo vit, edhe kësaj radhe është shoqëruar me mjaft zhurmë e deklarata.

Por vëmendje të madhe mori rikthimi i këngëtares Elsa Lila në skenën shqiptare pas bujës së madhe që bëri arrestimi i sa në Itali.

Në mbrëmjen e tretë të “Festivalit të Këngës”, artistët pjesëmarrës kënduan në duete me artistë të tjerë të njohur. Elsa Lila riktheu pas 25 vitesh këngën e saj ikonike “Pyes Lotin”, fituese e çimit të parë të Festivalit në RTSH në vitin 1996. Elsa Lila e këndoi këngën e saj në një duet me reperin Capital T. Mirëpo kjo gjë nuk u prit aspak mirë nga kompozitori i këngës Valentin Veizi.

Ky i fundit  u shpreh i revoltuar për versionin e ri të këngës të kënduar në festival nga Elsa Lila dhe Capital T.

Pas një ankese që kompozitori bëri, kënga u fshi nga faqja zyrtare në YouTube e “Festivalit të Këngës.” Mirëpo “kush duron fiton!”

Është pikërisht kjo mënyra se si Elsa Lila duket se i është përgjigjur Valentin Veizit, duke lajmëruar gjithashtu se “Pyes Lotin” e kënduar nga ajo dhe Capital T, është rikthyer sërish në YouTube.

Elsa Lila fitoi çmimin e jurisë duke fituar Festivalin e Këngës, por çmimin e publiku e mori Albina Kelmendi e cila do përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision 2023.