VETËM ME KËTO 3 PËRBËRËS/ Zhdukni zbokthin e tepërt në kushtet e shtëpisë – AlpeGossip
VETËM ME KËTO 3 PËRBËRËS/ Zhdukni zbokthin e tepërt në kushtet e shtëpisë

VETËM ME KËTO 3 PËRBËRËS/ Zhdukni zbokthin e tepërt në kushtet e shtëpisë

Kruarja e kokës është një nga sëmundjet më irrituese. Megjithatë, zbokthi është një nga problemet më të zakonshme të lëkurës. Sipas “Pillwatch”, zbokthi prek gati gjysmën e popullsisë. Këto pjesë të lëkurës së bardhë që bien në rrobat dhe supet e njerëzve janë qeliza të vdekura të lëkurës që kanë dalë në mënyrë që të krijojnë hapësirë për qelizat e reja të lëkurës të shëndetshme. Ky është një proces normal dhe i shëndetshëm, por për njerëzit me zbokth, lëkura në kokën e tyre nuk është dhe aq e këndshme. Për të shpëtuar nga ky problem mund të provoni këto zgjidhje:

Limoni: I ngjashëm me përdorimin e uthullës së mollës për të balancuar nivelin e pH të kokës suaj, ju mund të përdorni limon për të njëjtin efekt. Reader’s Digest rekomandon masazhimin e 2 lugë lëng limoni në lëkurën e kokës dhe pastaj shpëlarjen me ujë.

Larës goje: Ky trajtim mund të bëjë që flokët tuaj të mbajnë era mente, por është shumë i mirë për heqjen e zbokthit. Midis viteve 1930 dhe 50, Listerine u trajtua në të vërtetë si shërim për zbokthin. Kjo  ndodh sepse Listerine  është kryesisht për trajtime anti-fungale. Për të përdorur këtë ilaç në shtëpi, përzierje 1/2 gotë listering me 1/2 gotë uji. Hidheni në flokë të pastër, të thara me peshqirë. Masazhoni përzierjen në lëkurën e kokës dhe lëreni atë për të paktën 5 minuta para se ta shpëlani tërësisht.

 

Hudhra: Është e lehtë të jesh skeptike për një ilaç që ka potencialin që flokët tuaj të marrin një erë të keqe dhe të rëndë, por ka një formulë të thjeshtë, të bërë në shtëpi, që neutralizon aromën e ashpër. Merrni 6 thelpinj hudhër shtypini dhe lërini në një tas për 15 minuta, duke i dhënë hudhrës kohë të mjaftueshme për të formuar, një kompleks natyror kundër zbokthit.  Shtoni 7 lugë mjaltë në hudhër të copëtuar dhe përziejeni mirë. Fërkoni përzierjen në kokën tuaj dhe lëreni për 5 deri në 10 minuta.