VETITË E LIMONIT/ Ja çfarë shkakton në organizëm – AlpeGossip
VETITË E LIMONIT/ Ja çfarë shkakton në organizëm

VETITË E LIMONIT/ Ja çfarë shkakton në organizëm

Përveç sasive të mëdha të vitaminës C, limonët përmbajnë riboflavin, tiaminë, hekurin, magnezin, acid pantotenik, fibër, vitaminë B6, kalium, bakër, kalcium dhe folatë.

Limonët madje mbronin minatorët kundër skorbutit gjatë kohërave të vështira në Kaliforni përgjatë 1849.

Sidoqoftë, ditëve të sotme limoni duhet të jetë patjetër pjesë e dietës tuaj, duke ditur vetitë e tij shëruese dhe parandaluese ndaj sëmundjeve të zakonshme, siç janë ato të zemrës, zorrës së trashë apo edhe gjendjes shëndetësore më të aktualizuar në botë – obezitetin.

Para së gjithash, është e rëndësishme t’i kuptojmë vetitë e limonit dhe të mirat që sjellë ai në organizmin tonë. T’i ndjekim ato më poshtë.

– Limonët përmirësojnë sistemin e tretjes

– Ndihmojnë për një lëkurë të shëndetshme

– Ndihmojnë në humbjen e peshës

– Mund të zvogëlojnë sulmet

– Parandalojnë krijimin e gurëve në veshka

– Mbron zemrën nga sëmundjet

– Ndihmon të rritet imuniteti në organizëm.