VLEN MILIONA DOLLARË/ Vidhet kurora e famshme me diamantë e dukeshës – AlpeGossip
VLEN MILIONA DOLLARË/ Vidhet kurora e famshme me diamantë e dukeshës

VLEN MILIONA DOLLARË/ Vidhet kurora e famshme me diamantë e dukeshës

Hajdutët kanë përdorur mjete të fuqishme për të thyer një xham të blinduar dhe për të vjedhur një kurorë të mbushur me diamante me vlerë miliona dollarë.

Tiara Portland u vjedh në Estate Welbeck në Worksop të Nottinghamshire.

Kurora u krijua për Winifred, Dukeshën e Portland, që ta mbante gjatë ceremonisë së kurorëzimit të Mbretit Edward VII në vitin 1902.

Një ekspert tha kurora mund të shkatërrohej nga grabitësit për të shitur diamantët veç e veç.

Policia raporton se një Audi S5 i gjetur i djegur në Cross Lane, Blidworth, ishte përdorur nga hajdutët.

Kurora është e përbërë nga ari dhe argjendi e rrethuar nga diamante.

Hajdutët hynë në galerinë e Portland Collection rreth orës lokale 21:45 dhe 22:00 të martën dhe morën kurorën.