Xhensila Myrtezaj e paska “punën pisk”, 25 gjërat që nuk duhet të bësh pas moshës 25-vjeçare – AlpeGossip
Xhensila Myrtezaj e paska “punën pisk”, 25 gjërat që nuk duhet të bësh pas moshës 25-vjeçare

Xhensila Myrtezaj e paska “punën pisk”, 25 gjërat që nuk duhet të bësh pas moshës 25-vjeçare

Të jesh 25 vjeç është e mrekullueshme – dhe ke pas vetes një det të madh lumturie që nuk të lëshon për një kohë të gjatë (në fakt, 5 vjet është). Ok, nëse keni parasysh Xhensila Myrtezajn, e cila dy ditë më parë festoi në një ditëlindje ëndrrash 25-vjetorin e lindjes, ndihesh pak xheloze: yll e bukur, e suksesshme, e sapomartuar dhe në pritje të një vajze. Si është ajo thënia? “Kë ka bekuar Zoti, fëmijën e parë e ka vajzë.” Xhensila është e bekuar, pa dyshim. Edhe ajo vetë e thotë këtë.

Para se të mbushësh 25 vjeç, nuk mendon absolutisht për moshën, për karrierën apo për detaje personale (rrudhat) e njerëzve rreth e rrotull teje. Mund të bësh gjithfarë gjërash të duash – je në qiellin e shtatë të gjithçkaje. Akoma jo gati për të marrë përgjigjegjësi, por gati për të qenë kokë më kokë me jetën. Ose, nodoshta kjo është një mënyrë të thëni. Po pas 25-ave? Paska shumë gjëra që nuk i bën dot më.

1. Të dehesh club-ve si dikur

Nuk është më koha. Sapo të shkon në mendje e shkuara, kujton prindërit tashmë. Kohë e vjetër.

2. Të përpiqesh për të kuptuar të rinjtë që pëlqejnë muzikën e të rinjve

Si mund të dish çdo varg të Ariana Grande-s? Apo edhe të çdo reperi të ri shqiptar? Nuk mundesh më.

3. Të gjendesh në panik në ATM

Nuk je më në një situatë shumë të përsëritur. Kur je i varfër, gjendja para një ATM është tmerruese – aq sa të bënte të dukeshe si një idiot para bankomatit.

4. Të eksperimentosh me flokët

Tanimë e di se çfarë do më shumë dhe çfarë të shkon më shumë. Ke krijuar identitet dhe nuk sheh arsye për të eksperiemtuar dhe guxuar me ngjyrat lejla apo të gjelbra.

5. Të flasësh me dikë më të vogël se 22 vjeç

Sepse nuk e kupton se çfarë mund të flasësh me dikë që ka një moshë disa vite më të vogël se ty.

6. Të përfshihesh në “biseda të vogla”

Ndonjëherë mund të takosh njerëz që të thonë “Kënaqësi që u takuam” dhe më pas të thonë “Ohhhh, ku të kam parë?”

7. Të shpenzosh orë pa fund në qendrat tregtare

Edhe kjo kohë kur humbisje ka kaluar. Nuk gjen më arsye të shpenzosh kohë pa fund.

8. Të kalosh net të gjata, shumë të gjata jashtë

Nuk do ta mbash mend për shumë gjatë kohën kur ktheheshe në 3 të mëngjesit, kur para se të thoshe “Shkojmë në shtëpi të flemë, thoshe “Ku do të shkojmë tjetër tani?”

9. Të ndiesh dhimbje koke

Edhe kjo ishte pasojë e netëve të gjata, pas të cilave duhet të pije shumë ujë ose duhet të haje një banane.

10. Të shkosh në festivale, festa, zhurma…

Nuk është më e njëjta energji. Tani të shijojnë më shumë netët e ngrohta pranë familjarëve.

11. Të përdorësh të afërmit për raporte të rëndësishme

Miqtë nuk të hyjnë më në punë. As të hiqesh për atë që nuk je.

12. Të bësh dhurata pa fund

Një ditëlindje, një festë, pa festë… dhurata për të gjithë dhe për gjithçka. Tani, nisin të shfaqen të tjera prioritete.

13. Të lexosh blog-e pa fund

Përveç këtij, natyrisht.

14. Të kesh frikë nga shtatzënia

Këtu, nuk është rasti i Xhensilës, e cila mezi po e pret fëmijën e parë.

15. Të shkruash mesazhe më shumë se karaktere

Flm, tdsh…

16. Të lash rrobat nga prindërit

Tani, ke një punë dhe një shtëpi, në të cilën mund të bësh gjithçka vetë.

17. Të shpenzosh orë të tëra në mediat sociale

Ke gjëra më të rnëdësishme për të bërë.

18. Të jesh e fiksuar pas ish të dashurve

Ajo që iku nuk është më e mirë se ajo që do të vijë.

19. Të mposhtësh gjumin

Për shkak të orëve të vona me shoqërinë.

20. Të punosh pa para

S’mund ta bësh më. Tani ke fituar përvojë dhe tregon dinjitet.

21. Të shpenzosh shuma marramendëse për veshjet

Janë shumë të bukura edhe ato që ke aktualisht. Madje edhe për sezonin tjetër.

22. Të konsumosh pije energjike

Dieta është teknikisht e pranueshme, por nuk mund t’i tolerosh veten më pijet energjike.

23. Të shmangësh doktorin

Është koha për të treguar kujdes për veten. Pjekuria ka nisur të të shfaqet edhe në shëndet.

24. Të jetosh me prindërit

Koha për të menduar më shumë për veten dhe për privatësinë.

25. Të jetosh në konvikt

Ajo jetë nuk të duket më e përshtatshme. Duhet të jetosh në kushte të tjera.