4 USHQIMET PREJ TË CILAVE KRIJONI VARËSI/ Zbuloni cila është arsyeja – AlpeGossip
4 USHQIMET PREJ TË CILAVE KRIJONI VARËSI/ Zbuloni cila është arsyeja

4 USHQIMET PREJ TË CILAVE KRIJONI VARËSI/ Zbuloni cila është arsyeja

Patatina, çokollata, djathë. Ka disa ushqime që thjesht nuk mund të mjaftojnë. Dhe del se ka arsye të mirë përse jemi kaq të varur nga ato. Fakti është, se ju mund të bëheni të varur nga një ushqim i caktuar, dhe duhet të fajësoni reagimin e trurit tuaj për këtë. Kjo për shkak se ushqimet e caktuara krijojnë çlirimin e dopaminës në tru, gjë që mund të çojë në dëshira më të mëdha për një ushqim të caktuar, sidomos kur bëhet fjalë për ushqime që janë të larta në sheqer, kripë dhe / ose yndyrë.

Djathi: Djathi, i cili është përgjithësisht i lartë në yndyrë dhe kolesterol, gjithashtu përmban një substancë të quajtur casomorphin që lidhet me receptorët e të ndjerit më mirë në tru.

Patatinat:, Ky ushqim nuk ka një lidhje të veçantë në këtë që lidhen me receptorët e veçantë të trurit për të shkaktuar një sjellje euforike, stimuluese ose problematike, ekziston diçka tjetër në lojë. Karbohidratet e thjeshta shihen si ‘varësie’ sepse ato shkaktojnë një lëshim të shpejtë të glukozës dhe kjo shpejt rrit energjinë e një personi, thotë Celina Jean, një nutricionist.

Pijet me sheqer: Jo vetëm ato të gazuarat por gjithashtu limonata dhe çaji i ëmbël na sigurojnë shumë pak përbërës të shëndetshëm, por shumë shumë sheqer. Ashtu si sheqeri, këto pije mund të stimulojnë lirimin e dopaminës.

Patatet e skuqura: Patate të skuqura zakonisht janë të freskëta, të nxehta dhe të kripura. Ky është një kërcënim i trefishtë që sinjalizon gjuhën dhe trurin për të ngrënë më shumë. Përmbajtja e yndyrës në patate të skuqura jep sinjale në receptorët e gojës tonë që dërgojnë një sinjal në tru duke përforcuar dëshirën për të ngrënë më shumë.

Akullore: Dëshirat për akullore mund të jenë të pashmangshme dhe kjo ka të bëjë me përmbajtjen e sheqerit, dhe studiuesit bien dakord se ushqimet si akullorja, e cila është në thelb krem dhe qumësht, stimulojnë trurin në të njëjtën mënyrë si droga.