5 EFEKTET POZITIVE TË MUZIKËS/ Provoni të dëgjoni një këngë menjëherë – AlpeGossip
5 EFEKTET POZITIVE TË MUZIKËS/ Provoni të dëgjoni një këngë menjëherë

5 EFEKTET POZITIVE TË MUZIKËS/ Provoni të dëgjoni një këngë menjëherë

Çfarë do të bënim ne sikur muzika të mos ekzistonte? Sipas shkencëtarëve, përgjigjia është thjesht një ‘asgjë’. Ata muzikën e krahasojnë me ajrin e mëngjesit që të jep energjinë e duhur  për pjesën tjetër të ditës.  Së fundmi, ‘Live life for music’ ka publikuar një studim që evidenton 5 efektet pozitive në jetën tonë.

Rrit lumturinë:

Kërkimet shkencore tregojnë muzika është qetësuese. Provoni të dëgjoni pak ritme xhazi dhe do të kuptoni që presioni i gjakut tuaj është ulur dhe keni harruar të gjitha streset. I thoni ‘mirësevjen’ lumturisë.

Përmirëson kujtesën:

Nëse po kërkoni të keni një kujtesë më të mirë, muzika është zgjedhja e duhur. Shkenctarët i sugjerojnë studentëve që mësojnë nën tingujt e muzikës pasi në këtë mënyrë mbajnë mend më shumë, sesa nga ata që mësojnë në qetësi.

Ju mëson të jeni romantik:
Shpesh shumë çifte hasin probleme, pasi njëra pal është më romantike se të tjetra. Për të surprizuar sa më shumë partnerin tuaj, provoni të dëgjoni më herët një këngë romantike dhe do të kuptoni efektet.

Një gjumë të qetë: Shkencëtarët rekomandojnë që para se të flini të provoni të dëgjoni pak muzikë klasike. Qelizat tuaja do të relaksohen teksa në sfond luhet Bethoven.

Rrit inteligjencën:

Nënave të reja u rekomandohet që në periudhën e shtatzënisë të dëgjojnë sa më shumë muzikë, pasi në këtë mënyrë foshnja do të lindë sa më i formuar dhe inteligjent. Sipas studimeve kjo ka rezultuar e vërtetë.