AIDS vret dhe ‘yjet’ : 8 të famshmit e Hollywood-it të infektuar me HIV – AlpeGossip
AIDS vret dhe ‘yjet’ : 8 të famshmit e Hollywood-it të infektuar me HIV

AIDS vret dhe ‘yjet’ : 8 të famshmit e Hollywood-it të infektuar me HIV

SIDA është ndër sëmundjet më vdekjeprurëse në botë dhe shkaktohet nga një virus i quajtur HIV.
Personi i parë u infektua me këtë virus mendohet se ka qenë 30 vite më parë dhe që atëherë 36 milionë njerëz kanë vdekur nga SIDA.

Virusi HIV sulmon sistemin imunitar duke e dobësuar duke e çuar deri në vdekje.

Nga ky kjo sëmundje vdekjeprurëse kanë vdekur shumë persona mes tyre dhe VIP-a ndërkombëtarë.
Basketbollisti Magic Johnson i diagnostikuar me HIV por jeton ende.

Lojtari i tenisit Arthur Ashe, ndërroi jetë në vitin 1993, më moshën 50 vjeçare nga AIDS.
Grafisti amerikan Keith Haring u nda nga jeta në moshën 29 vjeçare.
Reperi i njohur Eazy-E u infektua me AIDS e cila dhe i mori jetën në moshën 31 vjeçare.

Në moshën 29 vjeçare ndahet nga jeta dhe aktori Timothy Patrick Murphy, për shkak të këtij virusi.
Aktroi Brad Davis e mbajti të fshehtë nga publiku infektimin me SIDA, u nda nga jeta në moshën 42 vjeçare.

Aktori Rock Hudson u infektua me HIV gjatë një transfuzimi gjaku, u nda nga jeta në moshën 60 vjeçare.
Pedro Pablo Zamora ishte ndër të parët persona që e pranoi publikisht se ishte gey, ai u nda nga jeta në moshën 22 vjeçare.