AKSIDENTI I PRINC PHILIP/ Dëshmia e tij mbi përgjegjësin është e habitshme - AlpeGossip
AKSIDENTI I PRINC PHILIP/ Dëshmia e tij mbi përgjegjësin është e habitshme

AKSIDENTI I PRINC PHILIP/ Dëshmia e tij mbi përgjegjësin është e habitshme

Pas katër ditëve të heshtjes 97 vjecari, princi Phlip, burri i Mbretëreshës Elizabeth i ka dërguar një letër falje gruas 45-vjeçare, që u përfshi në një aksident trafiku, në të cilin ishte i përfshirë Duka i Edinburgut.

Duka i Edinburgut, princi Philipo, ishte  duke udhëtuar me mjetin  Land Rover në fshatin britanik në Santrincham, kur i ra një makine të markës AKL , e cila vinte nga drejtimi i kundërt, ngjarje kjo e ndodhur në 17 janar, dita ishte me diell dhe dielli i fortë nuk e lejonte atë që të kishte shikueshmëri të mirë.

Ky është shkaku, thotë burri 97 vjecar, i Mbretëreshës Elizabeth, që pavarësisht moshës së tij të avancuar, ai këmbëngul se drejton xhipa luksoze.  Pas katër ditësh heshtjeje, pas një aksidentit të trafikut, kur automjeti që ai po e ngiste vetë doli nga rruga  dhe ra mbi një automjet që vinte nga drejtimi i kundërt, në afërsi të një bazilike në Santrincham, Princi Philip i dërgoi një letër drejtueses së  automjetit tjetër, e cili nga aksidenti theu dorën, ndërsa xhipi i Princit Philipo u përmbys, duke  shkaktuar dëmtime  të Range Rover-së Prince Philip ‘ ”

Në Vehicle Guide me të cilën po udhëtonte 45-vjeçarja Emma Fergoueder ishte edhe Karen, një vajzë 28 vjeçare, e cila u plagos pak tek gjunjët, ndërsa në ndenjësen e pasme ishte edhe një fëmijë  i vogël nëntë muaj, i cili nuk pësoi asgjë, ndërsa është në gjendje të mirë shëndetësore .  Në një letër dërguar Emma Fergoueder Duka i Edinburgut i shkruan  se ndihet shumë keq për aksidentin dhe pranon se gabimi është i tij, por shpjegon se, edhe pse në dijeni të trafikut në këtë rrugë, kishte pasur shumë diell atë pasdite dhe kjo ndikoi të kishte një shikueshmëri të mirë.

“Unë kam qenë shumë i mërzitur pas aksidentit, por unë ndjeva lehtësim i madh që asnjëri prej jush nuk janë të plagosur rëndë”, thotë ndër të tjera, në letrën e princi Filip dhe dëshiron një shërim të shpejtë të 45-vjeçares”. Policia e  zonës heton incidentin dhe do të vendosë nëse bashkëshorti i mbretëreshës ka kryer një vepër penale.